Цвят

В търсене на условия за живот: НАСА с мисия до луната на Юпитер – Европа

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Космическа мисия има за цел да открие дали ледената луна на Юпитер, Европа, може да предостави подходящи условия за живот. Чрез изучаване на ледената обвивка на луната и океана под нея, както и на състава и геологията на Европа, мисията се стреми да подобри разбирането ни за потенциала за живот в среди извън Земята. Директорът на Лабораторията за реактивни двигатели описва проекта като амбициозен.

Ние учените мечтаем за тази мисия повече от 20 години. Работим за това от десет години. Ще минат още десет, защото Юпитер е толкова далеч. Трябва ни време да получим цялата информация. Това наистина е дългосрочна инвестиция и аз наистина се гордея, че като човечество избираме да предприемем трудното изследване на непознатото.

Лори Лешин, директор на Лабораторията за реактивни двигатели

Europa Clipper е най-големият космически апарат, който НАСА е построила за планетарна мисия. Това твърди Джордан Евънс, който е ръководител на проекта.

Нашата мисия извършва прелитания над Европа, но всъщност това е и орбита около Юпитер. В рамките на основната мисия правим 49 прелитания, но обикаляме около Юпитер 80 пъти. Трябва да поясня, че няма да кацаме на Европа, дори няма да правим опити. Все пак се доближаваме до 25 км над повърхността. Тези прелитания обхващат двете полукълба на Луната и различни географски ширини, за да получим възможно най-много информация.

Джордан Евънс, ръководител на проекта Europa Clipper, Лаборатория за реактивно движение на НАСА

Всяко прелитане ще обхваща различен регион, което ще позволи почти пълно картографиране на Луната. На борда на космическия апарат ще пътува и нова творба на носителката на наградата за поезия на САЩ Ада Лимон. „Във възхвала на мистерията: Поема за Европа“ е част от кампанията на НАСА „Послание в бутилка“, която добавя нотка култура към тази завладяваща научна мисия. Самото достигане до Европа ще отнеме повече от пет години, а екипът очаква, че ще са необходими общо десет години, за да бъдат събрани всички научни данни.