Сирийски правозащитници призовават ЕС да помогне за спиране на насилието срещу бежанците
Сирийски правозащитници призоваха Европейския съюз да помогне за спиране на нарастващото насилие срещу сирийските бежанци в Кипър и Ливан, включително принудителното им депортиране. Активистите се срещнаха с представители на ЕС и правителства, за да призоват за действия, тъй като този тормоз е документиран от ООН и неправителствени организации.
Именно този триъгълник между Ливан, Сирия и Кипър е катализатор на катастрофата със сирийските бежанци. Знаем със сигурност, че много от тези, които са били върнати по целесъобразност, са били задържани при пристигането си или са били призовани на принудителна военна служба в правителството, а в известен смисъл много от тях, както казах, са се оказали и на служба в руската армия.
Увеличаването на нестабилността в Ливан, който е домакин на една четвърт от общо 6 милиона сирийски бежанци, накара търсещите убежище да се опитат да достигнат Кипър през Средиземно море. В отговор на това страната от ЕС преустанови обработката на молбите от април. Но отрича всички обвинения. В същото време през юли Кипър и други 7 държави членки подписаха писмо, в което поискаха от Съюза да възобнови диалога със Сирия. Страната все още е под контрола на Башар Асад, 13 години след бунта срещу режима.
Не бива да се обсъжда връщането на сирийци, трябва да се обсъжда отговорността в Сирия. Ако искаме сирийците да искат да се приберат у дома, тогава трябва да се реши въпросът, че военнопрестъпниците не трябва да са все още на власт и да контролират изцяло икономиката на страната.
В доклад на ООН от февруари се посочва, че Сирия не предлага безопасни условия за завръщащите се, тъй като те „са подложени на груби нарушения на правата на човека и злоупотреби.