Среща на върха на НАТО: Съюзниците отбелязват 75 години от основаването на организацията
Американският президент Джо Байдън посреща съюзниците от НАТО за годишната среща на върха. Тя започва днес и продължава до 11 юли.
Началото на организацията е поставено преди 75 години, за да гарантира сигурността на 12-те държави основателки.
Има хора, които твърдят, че този договор е акт на агресия от страните, които обграждат Северния Атлантически океан – това е абсолютно невярно.
Въпреки че има повод за празнуване – 75-годишнината на Алианса – в настоящата геополитическа обстановка срещата на върха ще обсъжда сериозни въпроси – дълготрайната подкрепа за Украйна, укрепването на сигурността по източния фланг, инвестициите в отбранителната индустрия.
Срещата на върха няма да е празнично събитие. Ще бъде сериозна среща на върха заради сериозния контекст, в който се провежда. Вземете войната в Украйна, в която руснаците извоюват малки печалби. Вземете потенциалната ескалация на насилието в Близкия изток. Китай проявява войнственост в Индо-тихоокеанския регион. Това създава много сериозен контекст за дискусии между съюзниците.
Основните съюзници – Обединеното кралство, Франция и Германия – са изправени пред политически катаклизми, след като на изборите радикалните и популистки сили реализираха сериозни печалби. А предизвикателство пред домакина Джо Байдън е още по-голямо: той трябва да демонстрира онова лидерство, което партньорите отвъд Океана искат да виждат и да заличи впечатленията от слабото си представяне в дебата срещу Доналд Тръмп.
Има много несигурност около срещата на върха. Не е само Франция. Джо Байдън е домакинът. Той се представи лошо на дебата. Като домакин той се опитва да използва срещата, за да демонстрира голямото лидерство, което показа след встъпването си в длъжност през 2021 г. Но Байдън е отслабен от представянето си в дебата.
Евентуално завръщане на Тръмп в Белия дом тревожи много съюзници. Той говори язвително за НАТО, заплашва държави с отказ от защита, ако не увеличат средствата за отбрана, изпитва симпатии към руския президент Путин.
Специалистите смятат, че бъдещите успехи на Алианса и доверието в него ще зависят от подкрепата за Украйна във войната срещу Русия.
Генералният секретар Йенс Столтенберг, който ще бъде заменен след няколко месеца от Марк Рюте, заяви, че подкрепата за Украйна е „най-спешната задача“ на НАТО.