Камала Харис обяви американска помощ за Украйна на стойност над 1,5 млрд. долара (Обновена)
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис обяви американска помощ за Украйна на стойност над милиард и 500 милиона долара. Подкрепата бе анонсирана по време на двудневната конференция за мир в Украйна, която се провежда в Швейцария.
Според обявеното от нея - почти 400 милиона долара от помощта са за подпомагане на бежанци, за хранителна помощ, здравни услуги, подслон, вода и канализация за милиони украинци, засегнати от войната. Половин милиард от американската финансова подкрепа са предвидени за енергийни помощи. Отпускат се и средства за спешен ремонт на енергийната инфраструктура на Украйна.
"Тези усилия ще помогнат на Украйна да отговори на последните атаки на Русия срещу енергийната й инфраструктура", се казва в изявлението на американския вицепрезидент, предаде БНР.
Днес се очаква в рамките на срещата на върха в Швейцария Камала Харис, която замества президента Джо Байдън на събитието, да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.
Около 90 държави и организации се очаква да присъстват на срещата на върха за мир в Украйна в швейцарския курорт Бюргенщок близо до Люцернското езеро. Но знаково е отсъствието на Русия, страната агресор. Държавни и правителствени ръководители начело с украинския президент Володимир Зеленски ще опитат да очертаят първите стъпки към постигане на мир в Украйна.
Американският президент Джо Байдън е големият отсъстващ, САЩ ще бъдат представени от неговия вицепрезидент Камала Харис.
В основата на конференцията е формурата за мир на Зеленски от 10 точки. Тя очертава възможностите как може да се сложи край на войната. Базова точка е пълно изтегляне на руските войски от всички окупирани територии и възстановяване на държавните граници на Украйна с Русия. Три основни теми доминират дневния ред на конференцията: ядрена безопасност, хуманитарна помощ, продоволствена сигурност, включително въздействието на войната върху украинското земеделско производство и износ.
Русия отхвърля мирната формула на Украйна, което прави малко вероятно каквото и да е практическо решение на въпроси, заложени в дневния ред на срещата.
Руският президент Владимир Путин предложи "незабавно" прекратяване на огъня в Украйна, ако Киев започне да изтегля войските от четири региона, окупирани и едностранно анексирани от Москва през 2022 г, и се откаже от плановете си за присъединяване към НАТО.
Организаторите остават реалисти относно потенциалните резултати от срещата. Те заявиха, че целта е да се намери "възможен път към мир в Украйна" и да осигури "основа" за мирен процес.
Китай, един от ключовите съюзници на Русия, също ще отсъства. В съвместно изявление с Бразилия китайското външно министерство заяви, че страната ще участва в среща на върха, призната както от Украйна, така и от Русия, и това включва равно участие.