Изкуственият интелект навлиза стремително в учебните програми
Представители на технологичната индустрия във Великобритания, твърдят, че изкуственият интелект трябва да бъде неразделна част от училищната програма. Според тях технологията става все по-често срещана част от живота ни и децата още в началното училище ще растат заедно с него. За последен път Националната учебна програма на Обединеното кралство е била обновявана през септември 2014 г. Десет години обаче са дълъг период от време в областта на електрониката. Учебната програма определя изискванията за преподаване във всички училища в страната, за да се гарантира, че всички ученици получават стандартизирано ниво на образование. Роджър Гроган е основател на Jam Coding, компания, която е специализирана в обучението на ученици по компютри, кодиране, схеми и изкуствен интелект.
Ние сме в самото начало на движението за изкуствен интелект. Всъщност бих казал, че все още сме в самото начало на цифровата революция. Така че ние, като учители в класната стая, трябва постоянно да развиваме това, което преподаваме, и начина, по който го преподаваме.
От стартирането му миналата година училищата по света се борят с използването на ChatGPT от учениците на фона на опасения за преписване и измами. В Дания обаче пет гимназии участват в двугодишен проект за използване на технологията в помощ на учениците. Училището в Хорсенс, в което се обучават около 1200 деца, е едно от тях. Там учителите използват различните инструменти за анализ и улесняване на разбираемостта.
Опитът ми показва, че учениците го използват, без да се замислят, и по този начин той се превръща в пречка за образованието им. Тук дойде идеята, че ако можем да променим начина, по който го използват, така че да се превърне в инструмент за учене, то тогава ще спечелим много в образователна среда. В същото време ние даваме на учениците нов инструмент и развиваме взаимоотношенията си.
Според министерството на образованието и науката на България, учителите могат да използват изкуствен интелект в обучението на своите възпитаници. Българските власти описаха своите препоръки в документ, който изпратиха до училищата по-рано тази година. В него са показани определени ситуации, в които тази технология би помогнала за постигането на образователните цели.
През последните две години изкуственият интелект навлезе бързо в живота на всички. Станахме свидетели на бум на чатботове и други инструменти. Учители от целия свят обаче се притесняват, че тази технология може да навреди на цялостния процес на обучение. Други пък призовават за нейното интегриране в учебната система.