Свят

Заплахата от насилие в Европа може да възпре гражданите да влязат в политиката

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Политическото насилие бележи ръст в Европа. Стрелбата срещу премиера на Словакия беше краен пример за тази тенденция.

От няколко години държави членки на ЕС са регистрирали увеличаване на актовете на насилие.

Анализатори отбелязват, че причините може да се търсят в общия политически климат и предстоящите избори за Европейски парламент.

От една страна в резултатите от изборите можем да видим възход на радикалните сили както вдясно, така и вляво, имаме все по-разпуснат политически език, вербална агресия, физически атаки. Това ескалира в радикализация, в поляризация на обществото, в невъзможност за смислен дебат между политически опоненти, които често се превръщат във врагове.

Ерик Морис – изследовател в Център за европейска политика

22-ма души са били нападнати в Германия от началото на годината, включително социалдемократът Матиас Еке, сочат данни на германската федерална полиция.

Физическото или вербалното насилие срещу народни представители почти се е удвоило в последните 5 години. За миналата година са регистрирани 2790 инцидента.

Във Франция през първата половина на 2023 г е имало 2380 атаки срещу политици като тенденцията е към увеличение.

Важни са социалните условия, в които се развива тази атмосфера на страх. Защо толкова много хора са податливи на дезинформация или теории на конспирацията? Защото вече не вярват на държавните власти. Това е много сложен въпрос. Хората не се чувстват уважавани от политиците. Може да тръгва от икономическото състояние на индивида, от някои твърде лични неща, но впоследствие те се превръщат в недоверие към хората като цяло и към политиците.

Ерик Морис – изследовател в Център за европейска политика

Експертът твърди, че страхът да не се превърнат в обект на насилие може да обезсърчи гражданите да участват в политиката или да се кандидатират на изборни длъжности.