Цвят

Температурни рекорди: Април е бил най-горещият месец в историята

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Според последните данни, публикувани от „Коперник“, агенцията на Европейският съюз за климатичните промени, април е бил най-горещият месец в историята. Агенцията твърди, че температурата на приземния въздух през миналия месец е била 15 градуса по Целзий, което е с над половин градус повече от средната стойност за април, изчислена между 1991 и 2020 г. В Северна Америка, Източна Азия, части от Близкия изток, части от Южна Америка и по-голямата част от Африка се наблюдава най-голямото повишение на температурите. Карло Буонтемпо, директор на службата „Коперник“, казва, че продължаващата възходяща тенденция не може да бъде пренебрегната.

Това е поредният рекорден месец. Това означава, че серията, която започна миналата година през юни продължава.

Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатични промени на „Коперник“

Той казва, че океаните продължават да имат най-високите температури отбелязвани някога. И добавя, че от декември насам светът е преминал от метеорологична система Ел Ниньо към Ла Ниня, което би трябвало да помогне за охлаждането на температурите на водата. Но според него това може да не е достатъчно, за да се понижат температурите на океана.

Ще виждаме редуващи се Ел Ниньо и Ла Ниня, ще виждаме по-хладни и по-влажни и по-сухи години, но важна е тенденцията, а тя е към затопляне на климата. Например голяма част от влажното време, което наблюдавахме на Британските острови и в Ирландия, е свързано с факта, че имахме устойчиви западни ветрове и по-топъл Северен Атлантик, отколкото през други години.

Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатични промени на „Коперник“

От агенцията добавят, че се очакват по-високи температури в глобален мащаб.