Гърция очаква много труден пожароопасен сезон
Пожароопасният сезон в Гърция официално започва през май, но месец преди това пожари започнаха да избухват из страната. В края на месец март температурите достигнаха 30 градуса по Целзий. Това са значително по-високи от предишните пикове, регистрирани през последното десетилетие. Подпомагана предимно от Европейския съюз, Гърция стартира програма на стойност 2 милиарда евро за цялостно обновяване на капацитета си за реакция при бедствия. Страната поръча нови самолети за хвърляне на вода, пожарни коли, съоръжения за обучение и сензорна мрежа, управлявана от изкуствен интелект, за откриване на ранни признаци на дим и наводнения. Новото оборудване ще започне да пристига едва през 2025 г. Затова гръцките власти увеличиха броя на обученията и новите методи за гасене на пожари, в подготовка за още един тежък сезон.
Тази година ни очаква много труден пожароопасен сезон. Имахме суха зима. Миналата година също се сблъскахме с много трудности и се опитваме да се подготвим по най-добрия начин.
Гърция удвоява броя на пожарникарите в специализираните части до около 1300 души. Страната възприема тактиката на Съединените Щати, като се опитва да заобиколи огъня с въздушни отряди. Членовете на екипажа включват експерти по горско стопанство и огнеборци. Миналата година пожарите са засегнали около 1750 кв. км, като страната преживя най-тежкото бедствие от този тип, регистрирано някога в Европейския съюз.
Можем да се позиционираме на стратегически места и да гасим пожари с различни специализирани методи - отваряне на противопожарни проходи и извършване на регламентирани палежи.
Гърция е изправена пред годишното предизвикателство да защитава многобройните градове, които са покрити с гористи местности и са изложени на риск от горски пожари. Според Националната обсерватория в Атина, която анализира сателитни данни на Европейския съюз, миналата зима е била най-топлата от началото от 1960 година насам. А шестте най-топли гръцки зими са регистрирани през последното десетилетие. Според експерти, Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, чиито температури се повишават около два пъти по-бързо от средните за света.