За по-бърза диагностика на редките заболявания настояват от Сдружение Редки болести
В голямата си част, около 70-80%, редките заболявания са генетични. За да се има диагноза и път за лечение, тя финално трябва да се постави от генетик. У нас обаче генетичната диагностика се заплаща само за деца до 18-годишна възраст, а останалите пациенти трябва да заплащат. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ Петя Стратиева от Сдружение Редки болести.
Тя обясни, че в някои случаи има пациенти, които биват включени в клинични проучвания, но у нас такива проучвания не се правят.
Ние сме страна, в която пациентите нямат достъп до клинични проучвания за редки болести. Така че ако няма такива проучвания, следва акредитирана лаборатория да потвърди диагнозата, за да може пациентът да бъде включен. В моя случай, с моето заболяване, диагностицирането отне 30 години.
Лидия Витанова от сдружението разказа, че заедно със сина си, който е починал, са преминали през една изключително трудна и сложна диагностика, довела и до закъсняло лечение.
Заболяването беше рядък вид рак на костите, сарком. Той протича безсимптомно, имаше забавяне по време на диагностиката, а фаталното беше забавянето на лечението, разказа още тя.
Целия разговор вижте във видеото.