Свят

Тайланд прие законопроект за узаконяване на еднополовите съюзи

От Euronews България Euronews България

Камарата на представителите на тайландския парламент прие днес на последно четене законопроект за равенство между половете, с което монархията се доближава до това да се превърне в едва третата територия в Азия, в която са узаконени еднополовите съюзи, предаде Ройтерс. Законопроектът сега трябва да премине за гласуване в Сената и да бъде одобрен от краля, преди да стане закон, предаде БТА.

Той бе подкрепен от всички основни партии в Тайланд и бе приет от 400 от присъстващите 415 депутати, като 10 гласуваха "против".

"Направихме това за всички тайландци, за да намалим различията в обществото и да започнем да създаваме равенство", заяви пред депутатите преди гласуването Дануфорн Пунаканта, председател на парламентарната комисия по законопроекта. "Искам да поканя всички вас да напишем историята", добави той.

Приемането на законопроекта бележи значителна стъпка към затвърждаване на позицията на Тайланд като едно от най-либералните общества в Азия по въпросите на ЛГБТ общността, в което откритостта и свободолюбието съжителстват с традиционните, консервативни будистки ценности.

Тайланд отдавна е притегателна сила за еднополовите двойки от цял свят, с оживена си ЛГБТ социална сцена за местни жители и чужденци, както и с целенасочени кампании за привличане на ЛГБТ посетители, отбелязва Ройтерс.

Законопроектът може да влезе в сила в рамките на 120 дни след одобрението му от краля на Тайланд Маха Ваджиралонгкорн (Рама Десети). Тайланд ще последва Тайван и Непал и ще се превърне в едно от първите места в Азия, което да узакони еднополовите съюзи.

Законодателството се подготвя повече от десетилетие, като забавянията се дължат на политически сътресения и несъгласие относно подходите, които трябва да се предприемат, и както трябва да се включи в текста.

През 2020 г. Конституционният съд на Тайланд постанови, че настоящият закон за брака, който признава само хетеросексуални двойки, е съответства на конституцията, но препоръча законодателството да бъде разширено, за да бъдат гарантирани правата на другите полове.

През декември парламентът одобри на първо четене четири различни проектозакона за еднополовите бракове и възложи на комисия да ги обедини в единен проект, отбелязва Ройтерс.