Парламентът ратифицира споразумението със САЩ за ядрена мощност за АЕЦ "Козлодуй"
Със 161 гласа "за", 56 "против" и 3 "въздържали се" парламентът ратифицира окончателно Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари тази година.
ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ИТН подкрепиха решението, а против бяха от "Възраждане" и БСП, както и четирима независими депутати, предаде БНР.
С решение на парламента от 12 януари тази година и 18 декември миналата министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия да вземе положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология ей пи 1000- От опозицията остро критикуваха проекта на решение. Коста Стоянов от "Възраждане" заяви, че това е една голяма кражба.
"Трябва да се спазва българското и европейското законодателство, част от което е Закона за обществените поръчки, а от друга страна, тъй като имаме споразумение, сключено със САЩ, няма да го спазваме и ще може да го заобиколим. Това е грабеж", заяви Стоянов.
От БСП добавиха, че решението е против интересите на страната. Борислав Гуцанов и депутатът Румен Гечев.
"Имате ли морално право в тази ситуация на разпадащ се кабинет и мнозинство да взимате подобно решение?", попита Гуцанов.
"Ако фирмата тръгне да фалира на първата или втората година и зареже проектът с милиарди в Козлодуй, какво ще направи американското правителство, което е подписало споразумение? Това е все едно да се строи нова египетска пирамида на Антарктида", коментира Гечев.