Култура

Археологическа експозиция в Бургас показва историята на огледалата

От Елена Танева Елена Танева Кореспондент

Огледалото е един от най-използвания още от древността аксесоар. През хилядолетията огледалата са изработвани от различни материали и техники. Десетки малки огледалца са намерени в област Бургас по време на археологическите дейности през последните години. Експертите нямат единно мнение за тяхното предназначение.

 

 

Не са функционирали точно като огледало в което да се огледат, а са били направени за цели на ползване в храмов комплекс, посветителен.

Гергана Данабашева - служител в регионален музей Бургас -

Миниатюрните огледала датират от времето на 2-до 4 век след Христа и са изработени от олово, за разлика от големите бронзови огледала намирани от времето на гръцката античност. А на тях има изписани послания, досущ като в приказките.

 

Тилната ламела има надписи, които са на старогръцки. Различни формули са изписвали, На господарката, На най-прелестната и са били посветени на богинята.

Гергана Данабашева

Други текстове гласят: „Ти си прелестна“, „На хубавицата подобават всички хубави неща“, „Хубавите неща подобават на хубавите жени“, „За господарката подарък“, „Красавице, вземи ме аз съм твоята прелест”.

По всяка вероятност огледалата са в култ на Хера, Афродита или трите нимфи сочени като носещи здраве божества на които и мъже и жени са носели като дар. Възможно е някои от тях да са били предназначени и като дар за Венера, каквито статуи са откривани в Аква Калиде. Според археолозите край морето е имало десетки светилища на богове, край които по всяка вероятност е имало и производствени центрове за огледала.

 

Имате наблизо светилище като сегашните манастири, под светилището, преди светилището си има сергийки които продават всякакви дарове за съответното божество.

Мирослав Класнаков - археолог

С навлизането на християнството обаче тези малки огледалца изчезват от употреба. Експозицията ще остане през следващите месеци в регионалния исторически музей в Бургас.