Ефектът на заешката дупка: Защо ЕС започна разследване срещу TikTok?
Европейската комисия започва разследване срещу китайската платформа TikTok за възможни нарушения на онлайн съдържанието. Какви рискове крие социалната мрежа и как да се предпазим – по темата в Euronews PrimeTime гостува Кирил Григоров – специалист в сферата на управлението на риска в киберсигурността.
„Поводът за разследването на ЕС срещу TikTok е един алгоритъм за събиране на информация, след което се таргетира съдържанието според събраната информация, което е описано в така наречения Digital Service Act, който касае всъщност използването на подобни алгоритми, особено насочени към лица, които са непълнолетни и деца“, обясни експертът.
„Тези алгоритми са опасни дотолкова, доколкото следят съдържанието, което децата гледат и го насочват само в една определена посока, което води до психологически зависимости. Описано е в притесненията на Европейската комисия, че води до зависимости и до психологически ефекти, които са доста опасни за подрастващите особено, затваряйки ги, ограничавайки ги в една социална група, където следвайки общи интереси, много трудно след това могат да напуснат“, посочи Григоров.
Ефектът на заешката дупка всъщност е затварянето в определен социален кръг и трудното излизане от него и следването на една и съща информация.
По думите на експерта отговорност носят не само законодателите, но също така и родителите.
„Изключително важно е да се внимава какво съдържание стига до децата, тъй като те са най-уязвимата група на обществото. Всъщност алгоритъмът прави точно това – насочва съдържание, което според него е подходящо за децата, но то може да бъде и опасно. И за да не бъдем крайни, това не означава да не се използват социални мрежи, но да има определено контрол върху тях“, посочи Григоров.
Според него е много важно да има изградена връзка и доверие между родителя и детето и то спокойно да споделя до какво съдържание стига, по какъв начин комуникира в интернет, а пък родителите от своя страна да са запознати с рисковете, които дебнат децата в интернет, при комуникацията им в социалните мрежи, в игрите, в които играят и в съдържанието, което споделят за себе си и за семейството си, така че да могат рисковете да бъдат сведени до минимум.
Целия разговор вижте във видеото.