Убийства и отравяния – как режимът в Русия се разправя с неудобните?
През годините враговете на Кремъл, бивши шпиони, разследващи журналисти или политически активисти – стават обект на убийства или опити за убийства, като начините варират – от отрова в питието до използване на нервнопаралитичен агент.
В петък руските власти съобщиха, че основният политически опонент на президента Путин, Алексей Навални, е починал в арктическата наказателна колония, където излежаваше 19-годишна присъда.
През 2020 г. Навални едва избягва смъртта, след като е отровен с нервнопаралитичното вещество „Новичок“. Това бе потвърдено от лаборатории в Германия, Франция и Швеция.
Опозиционният политик се завърна в Русия и през август 2023 г беше осъден за екстремизъм на 19 години затвор. Това беше третата му ефективна присъда в рамките на две години.
Знам кой искаше да ме убие. Знам къде живеят, къде работят. Знам истинските им имена, както и псевдонимите. Имам техни снимки.
През 2018 г Пьотр Верзилов, основател на протестната група „Пуси Райът“, се разболя тежко и беше отведен в Берлин, където лекарите констатираха, че е „много вероятно“ да е бил отровен. По-късно Верзилов успява да се възстанови.
Видният опозиционер Владимир Кара-Мурза също оцелява след опити за отравяне, които според него, са били извършени през 2015 и 2017 г. В първия случай е на прага на смъртта от бъбречна недостатъчност, но причината не е установена. Две години по-късно е хоспилатизиран с подобно заболяване и поставен в медикаментозна кома. Съпругата му заяви, че лекарите са потвърдили, че е бил отровен. Кара-Мурза оцелява, а през 2023 г е осъден за държавна измяна на 25 години затвор. През януари е преместен в затвор в Сибир и поставен в изолация.
Най-известното убийство на политически опонент беше на Борис Немцов. Някогашен вицепремиер по времето на Елцин, Немцов бързо набира популярност сред руснаците и започва остро да критикува Путин. В една февруарска нощ през 2015 г е застрелян от упор на мост близо до Кремъл, докато се разхождал с приятелката си. Въпреки че петима чеченци бяха осъдени за убийството, а физическият извършител получи 20 години затвор, съюзниците на Немцов смятат, че властелинът в Кремъл е главният виновник.
От бившите руски шпиони показателна е съдбата на Александър Литвиненко, отровен в Лондон от агенти на Федералната служба за сигурност. Той умира три седмици, след като пие чай с радиоактивен полоний-210. Литвиненко разследваше убийството на руската журналистка Анна Политковская, както и предполагаемите връзки на руската разузнавателна служба с организираната престъпност.
Друг бивш служител на руското разузнаване, Сергей Скрипал, беше отровен във Великобритания през 2018 г. Той и пълнолетната му дъщеря Юлия се разболяха в град Солсбъри и прекараха седмици в критично състояние. Те оцеляха, но това нападение отне живота на една жена и причини тежки заболявания на двама мъже, единият от които полицай.
Властите заявиха, че и двамата са били отровени с нервнопаралитичния агент "Новичок". Великобритания обвини руското разузнаване, но Москва отрече да е замесена.