Европейските лидери обещават промени в политиката си спрямо земеделския сектор
Продължават протестите на фермерите в целия Европейски съюз. Те бяха предизвикани от политиката на Брюксел за намаляване на въглеродните емисии. Земеделските производители са на мнение, че наложените им рестриктивни мерки ще направят селскостопанския сектор по-малко конкурентоспособен спрямо вноса. Кулминация на продължаващото вече няколко седмици недоволство бе проявата пред сградата на Европейския парламент в Брюксел по време на срещата на върха на лидерите на ЕС. Въпреки че поводът за срещата беше финансовата помощ на съюза за Украйна, се наложи протестите да бъдат включени в дневния ред.
Ние сме цивилизовани хора. Ще покажем, че не сме съгласни и, че целта ни не е да съборим всичко. Тук сме, за да покажем лицата си и да изпратим послание, че за нас става вече наистина трудно.
След срещата на европейските лидери с представители на земеделските производители, страните изразиха своето виждане за бъдещето на селскостопанския сектор в Европа.
Изискването 4% от обработваемата земя да не се използва, засега няма да се прилага. Вече има и ясен график за това как да се работи по административната тежест. Това ще бъде тема, която ще разгледаме на заседанието на Съвета по селско стопанство.
Някои национални правителства обаче вече обещаха, че ще предприемат конкретни мерки. От своя страна премиера на Франция Габриел Атал заяви, че в страната няма да бъдат забранявани пестициди, които са разрешени в други страни от ЕС. Той обяви също така 150 млн. евро помощ за животновъдите и намаляване на данъците върху стопанствата. Министърът на земеделието Марк Фесно, пък обяви пакет от 2 млрд. Евро за отпускане на заеми за тези, които се регистрират като земеделски производители. Очаква се обаче фермерите в целия блок да продължат с протестите си.