Европа

Европейските лидери обещават промени в политиката си спрямо земеделския сектор

От Тодор Драганов Тодор Драганов Международен редактор

Продължават протестите на фермерите в целия Европейски съюз. Те бяха предизвикани от политиката на Брюксел за намаляване на въглеродните емисии. Земеделските производители са на мнение, че наложените им рестриктивни мерки ще направят селскостопанския сектор по-малко конкурентоспособен спрямо вноса. Кулминация на продължаващото вече няколко седмици недоволство бе проявата пред сградата на Европейския парламент в Брюксел по време на срещата на върха на лидерите на ЕС. Въпреки че поводът за срещата беше финансовата помощ на съюза за Украйна, се наложи протестите да бъдат включени в дневния ред.

Ние сме цивилизовани хора. Ще покажем, че не сме съгласни и, че целта ни не е да съборим всичко. Тук сме, за да покажем лицата си и да изпратим послание, че за нас става вече наистина трудно.

Жан-Франсоа Рики, фермер от Белгия

След срещата на европейските лидери с представители на земеделските производители, страните изразиха своето виждане за бъдещето на селскостопанския сектор в Европа.

Изискването 4% от обработваемата земя да не се използва, засега няма да се прилага. Вече има и ясен график за това как да се работи по административната тежест. Това ще бъде тема, която ще разгледаме на заседанието на Съвета по селско стопанство.

Александер де Кро, министър-председател на Белгия

Някои национални правителства обаче вече обещаха, че ще предприемат конкретни мерки. От своя страна премиера на Франция Габриел Атал заяви, че в страната няма да бъдат забранявани пестициди, които са разрешени в други страни от ЕС. Той обяви също така 150 млн. евро помощ за животновъдите и намаляване на данъците върху стопанствата. Министърът на земеделието Марк Фесно, пък обяви пакет от 2 млрд. Евро за отпускане на заеми за тези, които се регистрират като земеделски производители. Очаква се обаче фермерите в целия блок да продължат с протестите си.