Тайван призова Китай да приеме резултатите от изборите, Пекин заплаши със "сурово наказание"
Тайван призова Китай "да се изправи пред реалността" и да приеме резултатите от изборите в частично признатата държава. От външното министерство настояха да спре натискът от Пекин, откъдето смятат новоизбрания президент за сепаратист, защото подкрепя независимостта на Тайван.
Очаква се той да встъпи в длъжност на 20 май. Дотогава анализатори очакват напрежението в региона да се засили. А местните жители виждат в Лай Чин-те надежда за промяна.
"Той ще ни поведе към успеха. Икономиката ни ще расте, защото сега може да видите, че фондовият пазар е на върха, а в бъдеще ще бъде все по-добре и по-добре", смята Анна Чу, местен жител.
Когато досегашният лидер - Цай Инуен, напусне поста си, Демократическа прогресивна партия ще продължи да има президент на власт. В същото време обаче получава с едно място по-малко в парламента в сравнение с основния си опонент - Гоминдан, която подкрепя сближаването с Китай.
Държавните медии в страната цитираха позиция на министерството на външните работи в Пекин, според която принципът за единен Китай помага за мира и стабилността в Тайванския проток.
„Тайванският въпрос е вътрешен за Китай. Каквото и да се случи в Тайван, основният факт, че има един Китай и Тайван е част от него - няма да се промени. Позицията на китайското правителство за принципа за единен Китай, противопоставянето на сепаратизма и независимостта на Тайван няма да се промени", заяви Жи Мен, водеща на китайската държавна телевизия.
След изборите американският президент Джо Байдън предупреди, че САЩ не подкрепят обявяване на независимост. А британският външен министър се надява Китай и Тайван да преодолеят различията по мирен път.
Първият дипломат на Китай предупреди, че всякакви стъпки към независимостта на Тайван ще бъдат "строго наказани", след като самоуправляващият се остров се противопостави на предупрежденията на Пекин и избра за президент кандидата за суверенитет Лай Цинде.
„Ако някой на остров Тайван мисли да търси независимост, и се опита да раздели територията на Китай, със сигурност ще бъде жестоко наказан както от историята, така и от закона“, каза външният министър Ван И на съвместна пресконференция с египетския си колега Самех Шукри в Кайро. „Това е задънена улица. Без значение какви са резултатите от изборите, те не могат да променят основния факт, че има само един Китай и Тайван е част от него. Тайван никога не е бил държава. Не е бил в миналото и със сигурност няма да бъде в бъдещето", подчерта той. Усилията за тази насока, предупреди Ван, „сериозно заплашват благополучието на тайванските сънародници, сериозно накърняват основните интереси на китайската нация и сериозно застрашават мира и стабилността в района на Тайванския пролив“.
На президентските избори в събота гласоподавателите на острова отхвърлиха многократните призиви на Пекин да не гласуват за Лай, осигурявайки удобна победа за човек, когото управляващата комунистическа партия в Китай вижда като опасен сепаратист. Пекин твърди, че Тайван е негова територия и никога не се е отказал от сила, за да го постави под свой контрол. В китайската столица са убедени, че победата на Лай няма да промени "неизбежната тенденция за обединение на Китай".