Свят

Набеденият от Китай за „сепаратист“ Уилям Лай спечели изборите за президент в Тайван

От Euronews България Euronews България

Исторически вот в Тайван – за първи път управляващата Демократическа прогресивна партия (ДПП), която иска островът да има своя идентичност и отхвърля териториалните претенции на Пекин, печели трети пореден президентски мандат.

При 100% обработени протоколи смятаният за сепаратист и „голяма опасност“ от Китай заради подкрепата си за независимостта на острова Лай Цинде (известен също като Уилям Лай), който е настоящ вицепрезидент на Тайван, печели изборите с 40% от гласовете.

Според данните на тайванската Централна избирателна комисия основният съперник на Лай, Хоу Юи, остава на второ място с 33,4% от гласовете.

Новоизбраният президент на Тайван заяви, че самоуправляващият се остров е успял да се справи с опитите да бъде повлияно на вота, с което отправи критики към Китай, който нарече вота „избор между война и мир“.

Тайванският народ успешно се противопостави на усилията на външни сили да повлияят на тези избори.

Уилям Лай, новият президент на Република Китай (Тайван)

В победната си реч Лай уточни, че се надява на връщане към конструктивното сътрудничество и диалог с Китай, като отново изрази желанието си за преговори за запазване на статуквото от двете страни на Тайванския проток, които да се водят в съответствие с принципите на достойнството и равнопоставеността.

Новоизбраният президент на Тайван обеща да защитава самоуправляващия се остров от китайското „сплашване“.

Решени сме да защитим Тайван от продължаващи заплахи и сплашване от страна на Китай“, увери той, като същевременно обеща да поддържа мира и стабилността в Тайванския пролив.


„Тайванският народ успешно се противопостави на усилията на външни сили да повлияят на тези избори“, каза още Лай в победната си реч. Той добави, че самоуправляващият се остров „ще застане от страната на демокрацията“.

Искам да благодаря на тайванския народ, че написа нова глава в нашата демокрация! Казваме на международната общност, че между демокрацията и авторитаризма ние ще застанем на страната на демокрацията!

Уилям Лай, новият президент на Република Китай (Тайван)

Европейският съюз приветства проведените избори и поздрави „всички избиратели, които участваха в това демократично упражнение“, се казва в изявление, без да се споменава новоизбраният президент.

ЕС остава загрижен за нарастващото напрежение в Тайванския пролив и се противопоставя на всеки едностранен опит за промяна на статуквото“, стои в изявлението на говорител на дипломатическия представител на ЕС Жозеп Борел. Европейският съюз подчертава, че мирът и стабилността в Тайванския пролив са ключови за регионалната и глобалната сигурност и просперитет.

Taiwan Taivan Izbori Lai Ching Te AP Новоизбраният президент на Тайван Лай Цинде. Снимка: AP

Кандидатите на опозиционните партии в Тайван – обявяващата се за диалог с Китай Националистическа партия („Гоминдан“) и центристката Тайванска народна партия (ТНП) признаха поражението си на президентските избори и победата на кандидата на управляващата ДПП.

„Разочаровах всички, за което поднасям нашите дълбоки извинения, простете, вината е наша“, заяви Хоу Юи, кандидатът на Гоминдана. „Поздравявам Уилям Лай и Сяо Мейцин“, каза още той.

Председателят на ТНП Ко Вънцзе от своя страна благодари на привържениците си за подкрепата. „Следващия път ще успеем да вземем властта и да отвоюваме страната“, каза той.

В навечерието на изборите Китай многократно критикува Лай като опасен „сепаратист“ и отхвърли призивите му за преговори, припомня БТА. Лай се ангажира да пази мира в Тайванския проток и да продължи да укрепва отбраната на острова.

Неговият основен съперник на изборите – кандидатът Гоминдана Хоу Юи, подобно на Пекин, обвинява спечелилия изборите Лай, че се стреми към официална независимост на Тайван и че по този начин подкопава сигурността на страната. Лай пък обвинява Хоу в прокитайски позиции, което самият Хоу отрича. Загубилият кандидат официално се застъпва за възобновяване на преговорите с Китай, като за начало – чрез лични контакти.

Завършилият на трето място Ко Венцзе се ползва със значителна подкрепа сред младите избиратели, тъй като се фокусира върху важни за тях въпроси като високите цени на жилищата. Той също подкрепя възстановяване на отношенията с Китай, но не и с цената на тайванската демокрация и начин на живот.