Общество

Основателите на „12+3“: Предаването днес е менте, БНР бълва руска пропаганда

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Програма „Хоризонт“ беше доста напредничава за времето си и беше без аналог в бившите соцстрани. „12+3“ беше работно заглавие, което после се наложи като най-слушаното предаване, което трябва да се изучава във факултета по журналистика.

Това казаха пред Euronews Bulgaria основателите и първите редактори и водещи на емблематичното предаване „12+3“ по програма „Хоризонт“ на БНР Георги Папакочев, Петко Георгиев и Чавдар Стефанов, което навърши 34 години.

Националното радио направи опит да се промени изцяло в демократична посока в годините на прехода. Проблемът беше, че се появи агент „Николай“, депутатът Георги Марков, номад по партии, който каза „седесарски шут на Александър Владков“. Махнаха генералния директор, след което всичко се промени, разказа Чавдар Стефанов.

После 10 г. посветих на „вражеската“ радиостанция „Свободна Европа“. Питам се дали днес БНР и програма „Хоризонт“ не са се превърнали в новата вражеска радиостанция. Сривът е страховит, нивото е паднало изключително много. Причината за това е скандалният водещ Петър Волгин, който прави безогледна проруска пропаганда, допълни Папакочев.

Най-яркият ми спомен е като на следващия ден след падането на Тодор Живков от власт се обърнах към слушателите с „Добър ден, дами и господа“. Исках да маркирам, че това, което се е случило нещо дребно, а е фундаментално начало на нов етап от живота на България, припомни Петко Георгиев.

Бащата на предаването Йордан Лозанов ме помоли да прочета нещо много важно. Данчо обясни антибългарската пропаганда по БНР в лицето на Волгин, който използва опорни точни на престъпния спрямо собствения си народ режим на Путин. В този смисъл лицето Волгин е и тотален русофоб, а не русофил, каза още Папакочев.

Предаването днес е менте. То няма нищо общо с предаването, за което си говорим тук. Това е една тъжна годишнина, маркирана от дълбоко разочарование, професионална безпомощност и обществена безотговорност на БНР. Големият проблем, че професионалната общност вътре в радиото и обществото като цяло не могат да се справят с толкова елементарен проблем (като Волгин – бел. ред.), заяви Георгиев.

Не съм спал нощи наред, за да се чудя защо се опитват да развалят нещо добро, което върви и се слуша. Имаше два милиона слушатели по онова време, допълни Стефанов.

12+3“ е символ, който беше опорочен в наши дни, но не е късно да бъде поизлъскан отново. В същината на предаването има много журналистически хляб, заключи Папакочев.

Вижте цялото интервю във видеото.