Волгин: Пеевски свали интервюто с Митрофанова от БНР (Обновена)
Интервюто на руския посланик Елеонора Митрофанова за предаването "Политически НЕкоректно" с водещ Петър Волгин няма да бъде излъчено днес. В началото той обясни, че решението е на Програмния съвет на Българското национално радио, а причината била намесата на депутата от ДПС Делян Пеевски, предава darik.bg.
В действителност позицията е на парламентарната група на Движението за права и свободи, а не лично на санкционирания по закона "Магнитски" за корупция депутат. Волгин определи решението на 16-членния съвет като цензура (похвали единственият въздържал се, но името му така и не беше казано) и се сравни с Джордано Бруно, преследван от инквизицията.
Вместо това гост е генералният директор на БНР Милен Митев. Волгин изрично подчерта, че Митев нямал никакво отношение към спирането на интервюто и не знаел кои са хората от Програмния съвет. Другият гост е Соня Момчилова, председател на Съвета за електронни медии, която каза, че не знае какво се иска от СЕМ.
Вчера на страницата на предаването във "Фейсбук" той нарече "стадо" партиите ГЕРБ, Продължаваме промяната и Демократична България и предупреди Пеевски, че може да се кае за действията си. "За това какво ще се излъчва по радиото решават работещите в него", написа още Волгин, след което точно работещи в БНР решиха да бъде спряно интервюто.
Волгин каза още, че интервюто е било записано, защото така постъпвали в предаването в подобни случаи. Това не беше обявено в анонса за гостуването на Митрофанова, но в петък фоторепортер на "24 часа" е видял руския посланик да излиза от БНР и това разкри, че тя е била там за записа.
Водещият обясни, че интервюто е обсъждано при планирането в програма "Хоризонт" и никой никога не бил казал, че има проблем тя да гостува. "Около 10 вечерта ми се обади една колежка и ми каза, че в 8 сутринта в събота се свиква извънредно Програмния съвет. Специално на мен и екипа ни е забранено да публикуваме интервюто в каквато и да е форма и където и да е и да го даваме на когото и да е", допълни той с коментар "Толкова за свободата на словото в България".
Веднага след което цитира част от разговора с руския посланик - как я попитал защо в Русия по държавните медии не може да се критикува властта, а тя отвърнала с въпрос къде по света има пълна свобода на словото. Волгин ѝ казал, че фактът, че тя гостува в БНР в неговото предаване е доказателство за свободата на словото в България.
"Няма демокрация там, където се рушат паметници", каза водещият в краткото си встъпително слово и повтори почти едно към едно позициите на БСП и симпатизиращи на Владимир Путин български партии.
Ръководството на БНР смята за недопустими и категорично отхвърля опитите за намеса в редакционната политика на медията, се казва в официална позиция на БНР. Случаят с неизлъченото интервю на извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация Н.Пр. г-жа Елеонора Митрофанова не трябва да бъде използван за политически цели и внушения.
Решението програма "Хоризонт" да не излъчи интервюто с г-жа Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно" на 16 декември е взето в съответствие с приетите правила за редакционната дейност в БНР и професионалните стандарти, в съответствие с обществения интерес, законовата рамка и Етичния кодекс на българските медии.
Програмният съвет, който включва директорите на националните, регионалните и дигиталните програми, е основният орган за саморегулация на медийното съдържание и се произнася за спазването на редакционните стандарти.
Според него, при реализирането на интервюто с посланик Митрофанова са нарушени чл. 5 от Етичния кодекс и точки 7.3, 8.1 и глава 13 от редакционните стандарти, които изискват интервютата да бъдат безпристрастни, да не изглеждат благосклонни към позицията на събеседника и регламентират принципите при отразяване на военни действия и позиции на враждуващи страни. Затова, на основание т. 13.1 от Редакционните стандарти на БНР, Програмният съвет препоръча на ръководството на програма "Хоризонт" интервюто да не бъде излъчено в ефир.
"Намираме внушенията за цензура за недопустими и спекулативни. БНР като обществена медия строго се придържа към принципите за свобода на словото, обективност и независимост на медийното съдържание и плурализъм на гледните точки при спазване на най-високите професионални и етични стандарти".
По този повод председателят на СЕМ Соня Момчилова заяви пред БНР:
"Не съм запозната в детайли и не си позволявам да изразявам крайно мнение. Надявам се да ми бъде предоставено интервюто. Няма как да изразя категорична позиция, преди да познавам детайлите на това решение и предпоставките за него".
В случая, както каза генералният директор на БНР, се касае за опазване на стандарти – допускам, че това е така, надявам се, че това е така. Бих искала в случая да предполагам, че Вие не съответствате и не сте спазили въпросните параметри, на които БНР и информацията, която допуска в ефира си, би следвало да съответства. Допускам също обаче, че вероятно е зачестила тази страховита, зловеща диагноза на автоцензура, която АЕЖ постави преди време с едно свое изследване – че всеки 3-4 журналист самодекларира автоцензура в работата си", коментира Момчилова в интервю за предаването "Политически НЕкоректно".
Тя се обърна с призив към политиците: "Да се придържат към цивилизационните и цивилизовани норми на поведение, като гарантират спазването на принципите на плурализъм и равнопоставен достъп до информация на журналистите. Използването на подобен назидателен и необосновано остър тон от политически лица и представители на политически формации, както и желанието им да определят вида на въпросите и темите на журналистите, са печално известни практики от миналото, което за съжаление добре помним. Всеки опит за възпрепятстване на медиите в изпълнение на обществената им мисия е посегателство върху свободата на словото".
За нея не е изненада поведението на Делян Пеевски в случая. "За мен е изненада може би забвението, в което изпадна стилът, по който г-н Пеевски управляваше медийната си група. Това е по-неблагоприятно за медийната среда – това да забравим кой е той", добави тя.