Николай Савов: Заводът за отпадъци на София не работи ефективно
Проблемът с боклука е реален, защото от четири клетки, където София може да депонира своите отпадъци, две са пълни, третата беше открита през октомври 2022 г., а сега е отчовена четвъртата клетка. На теория тя трябва да може да побере 1 млн. Тона, но по реални изчисления побира около 400 000 тона боклук. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ и.д. директорът на завода за боклук Николай Савов след обвиненията, които от ГЕРБ отправиха към него за умишлено изфабрикуван скандал с отпадъците.
По думите на Савов през последната година София е генерирала 413 000 тона отпадъци. Идеята е боклукът да се преработва и горивото, произведено от отпадъци, да бъде предоставено за оползотворяване, защото няма къде да се депонира, обясни той.
Депото в Суходол отдавна е рекултивирано, няма дори теоретична възможност то да бъде отворено. За да се изградят пета и шеста клетка в сега действащия завод ще отнеме поне четири години.
Би трябвало горивото, което се произвежда след преработка на боклука, да се използва за електрическа и топлинна мощност. На практика обаче това гориво се предава на циментовите заводи за изгаряне. Това гориво обаче не е с добро качество и въпреки че общината плаща на заводите да го вземат, те отказват, каза Николай Савов.
Той обясни, че горивото е некачествено заради системни грешки в експлоатацията на машините за преработка. Вместо да се търси начин за ремонт на завода, е било по-лесно всичко, което излиза, да бъде депонирано, обясни още директорът. Опитваме се да направим таак, че заводът да започне да функционира ефективно, защото към този момент това не е така, отбеляза Савов.
Цялото интервю вижте във видеото.