Общество

Назрява ли криза с боклука в София?

От Euronews България Euronews България

След 9 години темата за боклука на столицата отново изглежда като въпрос без отговор. На ден в завода пристигат 1200 тона отпадъци, които преминават през няколко етапа на преработка, преди да се превърнат в гориво.

Първата стъпка е сметосъбиращите машини да изсипят боклука, който да тръгне по поточните линии и да бъде сортиран.
По големите отпадъци се сортират, а останалите преминават през сепаратори, които да отделят малките частици. Когато премине този процес, боклукът преминава през сушене и така се превръща в гориво.

„Всеки един от отделните сепаратори в завода микротокови оптични барабанни, въздушни и други, трябва да работят и то както са по параметри, защото те ако не работят, вместо да отделят алуминия, той попада в RDF горивото и циментовите заводи отказват да го приемат“, обяснява Николай Савов – временно изпълняващият длъжността директор на Завода за третиране на отпадъци в София.

А вариантите за горивото са два.

„Или да бъде предоставено на бетоновите заводи, които имат съответните разрешителни или да бъде депонирано. Към този момент, защото те отказват да го приемат за последните година, година и половина, над 50 процента от отпадъка е депониран директно в депото до завода, респективно това води до неговото запълване и невъзможност къде да бъде депониран“, допълва Савов.

Капацитетът на депото за депониране е достатъчен за 30 години, ако той произвежда качествено гориво и бъде пратено на заводите да го горят. А складирането на боклука е запълнено трета и части от 4-та клетка.

„Ние имаме не повече от две години, три години, място къде да депонираме“, предупреди Савов.

А сложния и дълъг процес за ремонт на сепараторите вече е започнал.

От досегашните управляващи от ГЕРБ определиха твърденията като опит за отклоняване на реални проблеми.

Предстои независим одит да излезе със становище за работата и грешките при управлението на завода.