Пропадна проектът за алтернативно гориво от боклука на София
В София няма да се горят RDF-отпадъци в завода за боклук. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова призна, че през цялото време общината си е давала сметка, че задачата е трудна и рискова. Градоначалникът определи завода като важен за града проект и увери, че работата по него ще продължи.
През 2020г. инсталацията за RDF отпадъци получи одобрението на ЕК за финансиране. Общата му стойност е 369 милиона лева, от които повече от половината - финансирани по оперативната програма "околна среда". RDF отпадъците са всъщност нерециклируеми. След отделянето на всички материали, които могат да бъдат преработени (пластмаса, стъкло, хартия, метал), нерециклируемата маса преминава през биологична обработка. По време на този процес се отделят всички органични примеси като остатъци от храна, които едно домакинство изхвърля в кофите за боклук всекидневно. Останалата част – дребни опаковки, найлонови торбички, текстилни и дървени отпадъци – се раздробяват и се изсушават в специални съоръжения. Полученият материал (RDF) представлява алтернативно гориво, което се използва в циментовата индустрия без никакъв остатък.
„За съжаление основната процедура за избор на изпълнител на инсталацията беше обжалвана на всички възможни инстанции от участници в конкурса - два пъти през КЗК и два пъти пред ВАС. Това на практика доведе до забавяне от две години, което за съжаление не може да бъде компенсирано в краткия оставащ срок“, заяви Фандъкова.
Кметът на София подчерта, че проектът е важен за София. Затова ще се търсят нови източници на финансиране.
„Водихме разговори и подготвяме и кандидатстваме по други механизми. Като най-реалистичен, добър и подходящ сме идентифицирали механизма Repower EU“, добави тя.
За служебния екоминистър Росица Карамфилова разрешаването на този проблем е въпрос на правилна политика и планиране. „Трябва да бъдем всички реалисти - този проблем назрява и очакванията са, ако не се предприемат съответните действия - той да придобие сериозни размери“, каза тя.