Общество

Астрофизик: Луната може да бъде трамплин за бъдещи мисии с големи космически апарати към други планети

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

След 51-годишно прекъсване НАСА отново изпраща екип около Луната. Тази година отбелязахме 51 години от мисията „Аполо-17“, догодина ще излети мисия „Артемис - 2“ с четирима астронавти, които все още няма да кацат на повърхността на Луната, но ще направят обиколка около нея и ще изпробват възможностите на новия космически кораб Орион.  Това казаха в ефира на Euronews Bulgaria астрофизикът Пенчо Маркишки и Светослав Александров от космос бг.

Според Светослав Александров в момента ние изживяваме една нова „лунна треска“, която не е виждана от 60-те години на миналия век. През 2024 ще има поне шест роботизирани американски кацания, защото американците не са кацали на Луната дори с роботизирани апарати от декември 1972 г., посочи още той. Китайска мисия пък ще кацне на обратната страна на Луната и ще вземе проби от нея, което ще е за първи път досег, уточни Светослав Александров.

Астрофизикът Пенчо Маркишки посочи, че интересът към Луната се дължи и на това, че тя може да бъде източник за добив на залежи на различни метали. Знае се, че на Луната има минерални съединения от алуминий, което означава, че той не е в чист вид, но могат да бъдат добивани и други вещества. Луната е чудесен трамплин към бъдещи космически мисии с големи космически апарати към други планети, тъй като нейната гравитация е малка. Така могат да бъдат изстреляни големи космически апарати с нисък разход на гориво, така че Луната може да бъде използвана като един вид космодрум, уточни Маркишки.

Повече вижте във видеото.