Българската Коледа: За каква апаратура се борят „Пирогов“ и „Св. Иван Рилски“
Колкото и средства да се отделят в медицината, те винаги са недостатъчно, за да се задоволят напълно нуждите от апаратура.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria проф. д-р Мая Аргирова, началник на клиниката по изгаряния и пластична хирургия в „Пирогов“, по повод кампанията „Българската Коледа“.
Когато се изчисляват разходите по клинични пътеки, изплащани от НЗОК, там не е включена апаратурата. Болниците получават пaри единствено по клиничните пътеки, които са за лечението на даден пациент, допълни доц. д-р Красимир Минкин, началник на центъра по епилептична хирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Ако искаме да сме на гребена на вълната трябва всяка година да купуваме скъпа апаратура.
Поставили сме си за цел да вземем детски бронхоскоп. Той е крайно необходим на реаниматорите и анестезиолозите. Също и виртуална система за отвличане на вниманието за деца, които ще бъдат превързвани или оперирани. При малките възрастови групи смяната на една превръзка може да продължи до час-час и половина и винаги се извършва под обща анестезия. Децата не изпитват болка, но откъсването от родителите и нормалната среда създава психоемоционално напрежение. Общо двата апарата струват между 100 и 120 хил. лв. Миналата година получихме апарат за определяне на дълбочината на раните и сме много благодарни, тъй като той много облекчава работата, най-вече в диагностичен план, каза проф. Аргирова.
Ние ще кандидатстваме за интероперативен ултразвук, който позволява в реално време да изследваме наличието на остатъчен мозъчен тумор. Тоест специализиран ултразвук за неврохирургия, тъй като обикновеният ултразвук не е пригоден за неврохирургични операции. Също и ендоскоп за мозъка, допълни доц. Минкин.
По повод политическата намеса в работата на „Пирогов“, проф. Аргирова призова: „Оставете ни да работим!“ Според доц. Минкин, проблемът на политиката в медицината е, че не е базирана на доказателства – когато се сменя един директор, изключително рядко е заради доказателства, а почти винаги е заради някаква политическа обстановка и приятелства. Това не се харесва на лекарите.
Вижте цялото интервю във видеото.