Политика

Георги Пирински: На второ четене доста предложения за конституционни промени ще отпаднат

От Диана Радева Диана Радева Водещ
Global_And
Веселин Вълчев Веселин Вълчев Продуцент

Партиите са основният фактор в обществено-политическият живот у нас, но сегашните партии са всичко друго, освен това, което пише в Конституцията. Това заяви за Euronews Bulgaria Георги Пиринскипредседател на Народното събрание (2005-2009 г.) И допълни, че вчера депутатите гласуваха първоначалния вариант на промените в Конституцията. Но, според него, следващата седмица ще бъде написан нов законопроект, в който ще се търсят нови възможности за баланси

Ето какво още каза той:

Вчера гласуваха първоначалния вариант на промените в Конституцията. На второ четене ще отпаднат доста от нещата, които сега са включени.

Преди да се внесе един законопроект в НС, особено за Конституцията трябва да има поредица от дискусии в обществото. Сега се внесе законопроекта юли месец и сега се правят чак опити за дискусии. И все още никой не знае какво всъщност ще се предложи за гласуване на второ и трето четене. Очевидно става дума за очакванията на хората за правосъдие и съдебна система, когато говорим за съдебна реформа. Това зависи ли в кой съвет колко хора ще има и каква ще е пропорцията? Явно е, че има влияние над магистратите, които взимат решенията. Един път главният прокурор е недосегаем и всевисш, другата седмица е уволнен, когато не е удобен. Преди години сравнително млад, мургав човек, се оказа в списъка на много магистрати, които имат влияние в съдебната система. Кои са решаващите фактори в обществено-политическия живот? Партиите са тези. Сегашните партии са всичко друго, но не и това, което пише в Конституцията.

БСП е големият длъжник в този дебат за Конституцията. В Комисията по Конституционните въпроси членуват девет души. Един е от БСП, това е навярно порядъчен човек, но тя не взе никакво отношение във всички заседания на тази комисия. Редно беше БСП да постави там някой от първия ред както другите партии, които поставиха там водещите си фигури. 

Чух, че искат да се прави среща на „Позитано“ с хората, които са били в последното Велико народно събрание. Едно е да си участвал тогава, друго е сега всички експерти и юристи, които са проследили всички тънкости, кое трябва да отпадне, да се добави, да имат аргументация. Правилника на Народното събрание предвижда председателя на всяка комисия, когато му бъде разпределен законопроект от председателя на НС, да провери до каква степен този законопроект отговаря на законодателството. Този законопроект сега очевидно не става, това е, което БСП трябваше да каже. Със 163 депутати ли ще се вдъхне доверие, че това са точните конституционни поправки?

Очевидно е, че чрез мантрата "евроатлантически ценности" ще се крепи тази сглобка, чрез която ще се настаняват хора на разни постове. Когато нещо се поразминат ще се изпада в кризи и взаимни обвинения - както досега. Очевидно се отваря сериозен простор с мини. Това са съставите на регулаторите, съдебните институции. 

 

Цялото интервю вижте във видеото.