Иван Гарелов: Истинските врагове на израелците и палестинците са извън територията, за която воюват
Четиридневното примирие между Израел и Хамас е една малка стъпка към едно по-хуманно и цивилизовано решаване на конфликта. По някоя фраза и намек съдим дали ще има продължение и конфликтът ще отиде в сферата на дипломацията.
Това коментира в студиото на Euronews Bulgaria журналистът Иван Гарелов.
Аз съм убеден, че след голямата драма и трагедия ще има нещо по-добро, защото човечеството има съвест. Първите сигнали бяха дадени от американската дипломация, че всичко това трябва да приключи със създаването на палестинска държава.
Обвързването на близкоизточната криза с войната в Украйна може да доведе до общи положителни белези в завръщането на спокойствието в света и леко възстановяване на архитектурата на световния мир. Американската дипломация каза, че в Газа ще се установи единно палестинско управление, което в момента е в Рамала в лицето на Махмуд Абас. Това означава, че там няма да има възраждане на Хамас или друга терористична организация.
Никой не е казал, че е против военното унищожаване на Хамас, стига това да е с по-малко съпътстващи жертви. Градската война е много сложна, но тя ще бъде завършена. По-важното е какво ще остане след това. Своя път трябва да изминат и палестинците, и израелците. Мисля, че Нетаняху няма задълго да остане министър председател, защото трябва да понесе отговорността си за това, че допусна Хамас да направи такава успешна операция, а после ще понесе и минусите за прекомерна жестокост. Но това е само епизод. Освен двете страни трябва да има и международни гаранции - от САЩ и такива, които да защитават правата на палестинците - това са Китай и Русия.
В сърцата на палестинците има натрупана омраза. Но всичко това се лекува. За да се излекува болестта на Газа - екстремизмът, трябва да се воюва не срещу населението, а срещу мизерията, в която то е живяло, изолацията и терора дори, за да може да се забрави тази омраза. Затова американците настояват Газа да не бъде окупирана от Израел. Палестинските деца, израснали в такава обстановка, може да ги излекува само спокойствието и годините. Те растат с мечтата да се жертват за своята родина. Това са рани, които се лекуват с години. Всичко това се преживява.
Израелците и палестинците са първи братовчеди. В университета в Йерусалим не можеш да ги различиш едни от други. Техните врагове са повече вън от тая територия, за която те в момента воюват да си я разделят. Те са заобиколени от недоброжелатели - голяма част от арабските страни са недоброжелатели и на едните, и на другите.
Вижте цялото интервю във видеото.