Марин льо Пен призовава поддръжниците си да излязат на протест срещу антисемитизма

Marine Lepen AP Снимка: АП, архив.

 Дали опитът на Марин льо Пен да привлече еврейските гласоподаватели е циничен трик, или заявка за преформулиране на противоречивата крайнодясна партия в съвременната политика?

 

Марин льо Пен призова всички избиратели на „Националния сбор“ (бивш „Национален фронт“) да се присъединят към предстоящото шествие срещу антисемитизма.

Демонстрацията ще се състои в неделя. Тя е организирана от председателите на Националното събрание и Сената в знак на протест срещу зачестилите антисемитски прояви във Франция след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври.

"Призовавам всички наши членове и избиратели да дойдат и да се присъединят към това шествие", заяви Льо Пен, бивш кандидат за президент на крайната десница, по радио RTL.

"Време е френският народ... да изрази абсолютното си и пълно отхвърляне на грандиозното нарастване на видимите прояви, всъщност на антисемитизма", каза тя.

"От много отдавна нашите сънародници с еврейска вяра не са се сблъсквали с подобни прояви", добави Льо Пен, като също така заяви, че "цели квартали са опразнени поради настъплението на една идеология, срещу която винаги съм се борила с много енергия - ислямистката идеология".

Тази подкрепа за еврейската общност се разглежда от политическите коментатори като зашеметяващ обрат. Основана от бащата на Льо Пен Жан-Мари, „Национален сбор“ и в двете си версии отдавна се свързва с антисемитизма.

През годините Жан-Мари няколко пъти е осъждан за тази практика, но едва тази седмица председателят на партията Жордан Бардела повтори, че бившият лидер на партията не е антисемит.

 

France Holocaust Remembrance AP Френският президент Еманюел Макрон (в средата), заобиколен от оцелялата от концентрационния лагер в Аушвиц Естер Сено (втората вляво) и оцелелия от концентрационния лагер в Берген-Белзен Виктор Перахия (вторият вдясно), поднася цветя на Гроба на незнайния войн под Триумфалната арка по случай Международния ден в памет на жертвите на Холокоста, четвъртък, 27 януари 2022 г., Париж Снимка: АП, архив.

Малко вероятно е той да присъства на марша в неделя, но Марин настоява, че тя ще бъде. Експерти твърдят, че тя се позиционира политически, за да привлече страшната еврейска общност във Франция преди предстоящите избори.

Крайната левица отказва да определи Хамас като терористична организация - нещо, което ужасява френските евреи. Общността е свидетел и на увеличаване на антисемитските престъпления, вариращи от графити върху еврейски магазини до смъртни заплахи. Това поведение открива нов път за Льо Пен, която изглежда се е насочила към антиислямистка програма.

Други твърдят, че този ход е не само явна игра за гласовете на третата по големина еврейска общност в света, но и стъпка на Льо Пен, която се опитва да нормализира партията и да се откъсне от лошата ѝ репутация и противоречивото ѝ минало. Жан-Мари Льо Пен е известен с антисемитските си "шеги" и с това, че нарича Холокоста "подробност" от историята.

Франция остава политически разделена страна. Крайнолявата партия "Непреклонна Франция" непрекъснато нарича Хамас "съпротивително движение" и често намеква, че Израел е виновен за нападенията - нещо, което Льо Пен вероятно ще използва в своя полза за привличане на избиратели.