Култура

Изложба в Лондон изследва еволюцията на универсалната красота

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Как разбираме понятието красота в ежедневието? Изложбата "Култът към красотата" в Wellcome Collection в Лондон приканва публиката да се запознае с историята, науката и търговската страна на това, което ни прави красиви.

Тук има красавици от различни точки на планетата. От "Мис Тъмнокожа и красива" през 1970 г в Лондон, до кралици на красотата в бразилски затвор и на конкурс в Тексас. Красотата е необятна, гримът и прическите се развиват с нюанси, адаптирани към тъмната кожа.

 

Винаги са ни казвали за идеалните пропорции на тялото, за златните правила, които трябва да следваме, за да ги постигнем. На това са ни научили книгите, философията, популярните медии, знанията между поколенията. Въпреки това, знанието за красотата се промени напълно. Хората са налагали заповеди, инструкции за красота. Но как така се оказва, че се стремим към нови неща? Всичко, което ни се продава, наистина ли е универсалният стандарт за красота?

Джанис Ли – куратор на изложбата 

Посетителите могат да видят над 200 предмета и произведения на изкуството. Основни канони за красивото като статуи от Рим, но и палитри за грим от Египет на 4000 години. С освобождаването на къдравата коса, разкрасителните процедури се превръщат във войнствен акт за определени общности.

“Красотата може да бъде много голяма сила за изграждане на общност. Интересуваме се от косата, как една прическа може да обедини поколения, които никога не са се срещали, и да създаде усещане за принадлежност към определена общност”, казва още Ли.

Пътуването през вековете е сетивно, посетителите могат да вдишат аромата на парфюмите, изполвани от жените през XVI век, благодарение на инсталация, която възстановява рецепти за козметични продукти от Ренесанса.

"Култът към красотата" е отворена до 24 април 2024 г.