Детската поредица книжки „Улица Черешова“ излезе на български
Щастлива съм, че поредицата за "Улица Черешова" вече я има и на български език. Вимелбух в превод означава гъмжаща книга. Това е тип книги, които имат много мини истории.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria Валентина Стоева, председател на фондация за насърчаване на четенето на детски книги и за четене.
Всеки отделен персонаж има отделна история, която може да бъде проследена. Това помага на въображението на децата. Така те опознават света, в който живеят, за да могат да бъдат функционално грамотни след това. Тези книги са подходящи и за учене, но и са страхотна връзка между родителя и книгата.
Тези книги са подходящи за много малки деца. От 1 г. нататък започват да ги подаряват на децата в Германия. Те са с твърди корици, безопасни са за децата. Не могат да си срежат пръстите със страниците. Това са книги, които безспорно подпомагат детското развитие.
По мои наблюдения доста деца се отглеждат с бавачки, и децата израстват с телефон в ръка и се обучава за всичко оттам. Скоро сигурно децата ни ще се възпитават от изкуствен интелект. Сега все още хората могат да използват въображението си. Когато детето е пасивен наблюдател и просто гледа в една точка въображението бива блокирано. С тези книги те развиват своето въображение, защото те нямат думи.
Аз разделям четенето на няколко типа. Четене при заспиване и четене за осмисляне. Силно се надявам, че чрез тези книги родителите ще видят колко развито може да бъде въображението на децата, както и да предадат всички знания, които искат на децата си чрез различни интерпретации. Всеки би могъл да открие нещо, което е важно за него и семейството му в тези книги. Тази книга е част от цяла поредица. Предстои да излезе и "Пролет", която показваме за първи път във Вашето студио. Ще има и за лято и есен книги, силно се надявам да ги видим и тях на български. Както казах в тези книги няма думи, но отзад има насоки. За мен е безкрайно удоволствие да видим тези книги на български, когато знаем, че те са издадени в милионни тиражи в другите западни държави в ЕС.
Първият ден на четенето на България ще се случи на 17-ти ноември. Важно е да четем повече. Ще се радваме хората да дойдат на нашето събитие и да покажем, че много хора у нас четат. В България има много голям процент функционално неграмотни възрастни, които не могат да анализират информация, поддават се на манипулации и фалшиви новини. Четенето е в основата. То не е свързано с учебната програма. Започва много по-рано.
Вижте цялото интервю във видеото.