Комисията LIBE в ЕП приветства реформите у нас, но остава умерен оптимист за тяхното изпълнение
„Хубаво е, но не е готово“. Това е становището на представителите на Комисията по граждански свободи и правосъдие към ЕП по отношение на реформата в съдебната система. След посещение в София членовете и обясниха, че заявките за промени са в правилната посока, но за да се направи оценка, трябва да се видят резултати.
В същото време тези реформи не бива да гарантират имунитет за миналото. Говорихме с много хора и това е нещото, което искат.
Всички съдебни дела и разследвания, свързани с престъпления в миналото трябва да продължат. Особено, когато са засегнати официални лица от най-високите етажи на властта. Не трябва да има безнаказаност.
В становището на Венецианската комисия голяма част от предложенията за промени в конституцията не са добре мотивирани и остава съмнение дали прокуратурата няма изцяло да попадне под политическа зависимост. Остава отворен въпросът и за изтеклия мандат на ВСС.
„Главният прокурор и прокуратурата, ако се приемат тези предложения, ще бъдат по политическо влияние. Прокуратурата трябва да бъде отговорна, но пред съда, а не пред политиците“, смята Елена Йончева.
Правосъдният министър Атанас Славов вече заяви, че в българската политическа среда предложеният модел ще бъде най-работещ. По отношение на членството ни в Шегнен евродепутатът от Нидерландия Софи инт Велд отново подчерта, че България и Румъния отдавна отговарят на изискванията.
„Запозната съм с политическата обстановка в Нидерландия. Тя няма нищо общо с България и Румъния. Те изпълняват критериите за влизане в Шенген и точка. Трябва да ви приемат. Не може това да се съчетава с политическа търговия“, посочи Софи инт Велд.
Евродепутатите изразиха и критики спрямо собствеността на медиите у нас, тъй като списъците със собственици не се обновяват и тези, медии, чиято собственост е неизвестна, не се санкционират.
Вижте още във видеото.