Могат ли Сърбия и Косово да нормализират отношенията си?
След събитията в Банска от Съединените щати и Европейския съюз се чуха единодушни призиви към двете страни да се въздържат от насилие.
„Трябва да възстановим диалога, защото това е единственият жизнеспособен начин за двете страни – Сърбия и Косово – да постигнат нормализация на отношенията си“, казва Петер Стано – говорител на Европейската комисия.
Относно причината и виновника за конфликта в Северно Косово, преговарящите страни отново имат противоположни позиции.
Няма причина да се срещаме, преди да бъдат взети мерки срещу Вучич. Първо санкции, после можем да говорим.
Между нас има много различия. Едно от тях е, че аз никога не съм търсил санкции срещу никого. Смятам, че не е честно, нито политически разумно, да се опитваш да изнудваш ЕС да направи нещо срещу някого, а не в твоя полза.
Анализатори смятат, че ескалацията в Банска не е променила политическите нагласи на посредниците в диалога.
„Диалогът трябва да продължи на всяка цена. Няма по-бърз и по-добър начин от диалога за решаване на разногласията. Всяко друго решение носи трагедия“, казва политологът Нехмедин Спахиу.
„Може би това ще се случи в даден момент, но е доста несигурно и може би само на двустранно равнище. Но всичко е под въпрос, по-скоро няма да станем свидетели на диалог. Смятам, че не е добра идея да се срещаме сега“, пък мисли Милица Андрич Ракич от НПО "Нова социална инициатива".
Независимо кога и как ще продължи диалогът, Белград и Прищина трябва да изпълнят задълженията, поети от предишни споразумения. За сръбското мнозинство от северно Косово това означава: първо, Съюз на сръбските общини и изтегляне на косовските специални сили от района, след това оставки на албанските кметове и нови местни избори. Случилото се в Банска е допълнителна причина за властите в Прищина да отхвърлят тези искания с още по-голяма твърдост.