Общество

Протестът на енергетиците се раздели – вдигнаха блокадите на „Струма“, но на „Тракия“ остават

От Euronews България Euronews България
Protest Energetici Trakia Blokada BGNES Снимка: БГНЕС

Протестиращите миньори и заети в енергийния сектор се разделиха в позициите си, след като Народното събрание днес гласува споразумението със седемте точки, което беше договорено вчера между тях и представителите на властта.

С възгласи „победа“, протестиращите от района на Югозападна България обявиха, че са удовлетворени от постигнатото споразумение. Те вдигнаха блокадата по автомагистрала „Струма“, след като бяха възпрепятствали трафика по нея от 2 октомври насам, когато недоволните миньори и енергетици успяха да пробият полицейската блокада край пътен възел „Бинека“ и излязоха на аутобана. Предишните дни движението по магистралата също беше затруднявано на етапи, заради протести на заети в бранша.

„Това, което се случи тук през последните 6-7 дни, даде резултат. Надяваме се всеки от тези, които се борехме през тези дни, да сме допринесли за развитието на целия регион - Перник, Дупница и Бобов дол. Картата на енергетика, съществувала до сега, ще съществува и в бъдеще“, заяви лидерът на КТ Подкрепа в ТЕЦ Бобов дол Ивайло Димитров.

Той благодари на политиците, гласували споразумението между правителството и синдикатите, които дали „шанс тези райони да не се обезличават, да няма безработица, а висок жизнен стандарт“.

„Може да се върнете спокойно по работните си места и да продължите с гаранция за работа“, каза лидерът на КТ Подкрепа в Дупница Йорданка Германова.

Блокадите в Старозагорско обаче продължават. Протестиращите в региона не са доволни от постигнато споразумение, като на този етап са прекратени разговорите между тях и представители на властта, съобщи президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Остават затворени автомагистрала „Тракия“ при Стара Загора, както и Проходът на Републиката.

Лидерът на КНСБ в мини „Марица Изток“ Георги Господинов заяви, че ще обсъди постигнатите договорености с протестиращите си колеги и едва след това ще бъде взето решение за отмяна или продължаване на блокадата.


КНСБ обвини политиците в манипулация на протеста

В своя позиция конфедерацията твърди, че е въвлечена в партийни битки преди местния вот в края на този месец. „Употребата за политически цели на организациите на независимите представители на работниците в България е недопустима. Още по-недопустимо е използването за политически интереси на справедливия гняв на хилядите миньори и енергетици“, посочват от КНСБ в разпространената от пресцентъра на синдиката позиция.

Протестът, според синдиката, е резултат от дълго отлаганите решения по „зеления преход“, за което отговорност и вина носят всички управлявали страната през последните десетина години. Той е израз на притесненията на всички работещи и живеещи в трите засегнати въглищни региони, предаде БТА.

От синдиката припомнят, че по предложение на лидерите на протестиращите от енергийните федерации на КНСБ и КТ „Подкрепа“ е добавена допълнителна точка в споразумението – за проучване на възможностите за улавяне, преработка или съхранение на въглеродни емисии за ТЕЦ „Марица Изток 2“. Единственото искане на протестиращите, което не намери място в споразумението, бе за отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., посочват от КНСБ. Оттам подчертават, че първа точка от споразумението дава възможност за въвеждане на механизъм за капацитет, непосредствено след който да започне да действа процедура, която да осигури участието на ТЕЦ „Марица Изток 2“ в услугите по регулиране на честотата и да осигури безаварийната работа на енергийната система, както досега.

Според КНСБ всички твърдения, че споразумението е манипулирано и не отразява исканията на протестиращите, не са верни. „Обективната истината е, че с целенасочените си действия политици успяха да манипулират и да разделят протеста. Това разделение не е между КНСБ и КТ „Подкрепа“, а между протестиращите от „Мини Марица Изток“ и всички останали от други организации и структури от двата синдиката, чиито представители вчера, 3 октомври, подписаха споразумението“, се казва в позицията на КНСБ.