Свят

Хиляди граждани искат по-лесен достъп до жилища в Португалия

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Няколко хиляди души излязоха по улиците на Лисабон и други големи градове в Португалия, за да протестират в защита на конституционното право на жилище. Протести бяха организирани в 24 града, като начело на тях застанаха граждански сдружения.Това е вторият такъв протест за годината, който се фокусира върху искане за жилища на достъпни цени в контекста на непрекъснато повишаване на цените на наемите и на рязко покачване на лихвите.

От последната демонстрация, която организирахме и в която се включиха хиляди хора, ситуацията се влоши. Наемите се вдигнаха още повече, също и погасяванията на ипотечни заеми. Няколко души получиха писма за разваляне на договорите и дори такива за изгонване от жилищата им, без алтернатива къде да отидат.

Рита Силва – активист от движение „Справедлив живот“

В Лисабон акцент в демонстрацията беше и кризата с климата. Иберийската държава се сблъска с необичайно високи за това време на годината температури – до 32 градуса.

Социалистическото правителство на Антониу Коща обяви пакет от мерки за справяне с жилищната криза, но протестиращите твърдят, че те не са решили основните структурни проблеми, които засягат живота на много хора в големите градове.

Искаме къщи и планета, където да живеем. Сега е есен, а температурата е 32 градуса, очевидно животът на планетата ни се влошава. Португалия е една от страните, които най-много страдат от кризата с климата, както и от жилищната криза. От миналия протест през април нищо не се е променило, хората се нуждаят от по-голяма жилищна площ, а правителството продължава да позволява спекулации на пазара.

Ракел Сердура – студентка

Много португалци, включително от средната класа, са изтласкани от пазара на имоти в Португалия поради високите наеми, постоянно растящите цени на жилищата и покачващите се лихви по ипотечните кредити.

Между 2020 и 2021 г цените на жилищата в Португалия са скочили със 157%. От 2015 до 2021 г наемите са скочили със 112%, по данни на Евростат.