Боливия преживява невиждан бум в добива на злато
През последните години износът на злато от Боливия преживява невиждан бум. Според Боливийския институт за външна търговия продажбите на златни резерви в чужбина са се увеличили от 33 тона през 2020 г. до 71 тона през 2022 г., което го превръща в най-големия износ на страната. Закон от 2010 г. позволява на Централната банка на Боливия да купува злато от малки производители, за да укрепи резервите си. И именно разрастването през последните години на дребните миньори е спомогнало за бума на боливийския износ на злато. Нов закон, влязъл в сила в началото на тази година, позволява на централната банка на Южно-американската страна да продава златните си резерви на международните пазари.
Живеехме тук по стария начин. Отглеждахме различни култури и се препитавахме така. От 2011 г. насам, нещата се промениха и започнахме да добиваме полезни изкопаеми. Животът ни е съсипан, а обичаите ни са изгубени.
Това се случва в момент, в който правителството се опитва да противодейства и преодолее спада в добива на природен газ в страната от близо десет години, а златото се очертава като добра алтернатива. Миньори, природозащитници и местни жители обаче предупреждават, че добивът може да засили обезлесяването и да насърчи незаконното търсене. Според някои това може да замърси реките в региона.
С бума в цената на златото и другите минерали минното дело в страната бележи експоненциален ръст. В северната част на Амазонка в Боливия увеличаването на добива на злато засяга земите на фермерите, коренното население и защитените територии.
Все пак анализаторите се съмняват, че новата мярка ще компенсира в голяма степен загубата на приходи от природен газ, чийто добив бързо намалява през последните години поради липсата на инвестиции в търсенето на нови запаси.