Свят

След катастрофалния трус: Над 3 000 загинали и 6 000 ранени в Мароко

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Тежка е ситуацията след мощното земетресение, което разтърси Мароко. Трусът, който удари района Ал Хауз на югозапад от туристическия град Маракеш на 8 септември, е причинил смъртта на повече от 3000 души, а близо 6 000 са ранените. Цели села са превърнати в развалини.

Тази общност в Атласките планини се опитва да се приспособи към новата си реалност. Спят в палатки и повечето им имоти са изчезнали. Опитват се да възстановят живота си, който беше променен от катастрофалното земетресение преди седмица.

Една от най-важните грижи за оцелелите е достъпът до вода. В това село местните жители черпят вода от кладенец, за да я транспортират с магаре до импровизирания лагер, в който живеят след земетресението.

 

Преди земетресението в къщите имаше вода, но след труса носим вода от кладенеца, така че се върнахме към старите времена.

Moхамед Убай, жител на селото

Бедствието е оставило огромен брой къщи необитаеми в селските райони, където жителите нямат средства за възстановяване. Местните хора се надяват на бърза помощ, за да могат да се върнат към предишния си живот.

 

Върнахме се във времето на нашите предци. Искаме само малко цимент и пръст, за да възстановим сами къщите си. Искам само две спални и кухня, това е всичко.

Саида Ойчи, жителка на селото

Селяните все още се страхуват от вторични трусове и от срутване на традиционните къщи, които са много крехки при лошо време и трусове.

 

Много е тежко, всички са напуснали домовете си. Страхуваме се за децата, страхуваме се за тях и постоянно ги наблюдаваме. Страхуваме се, че нещо ще падне върху тях, много се страхуваме.

Саида Ойчи, жителка на селото

Предизвикателството пред Мароко е да намери отново жилище за 300 000 жертви на бедствието, включително 100 000 деца, които спят на улицата, по данни на УНИЦЕФ.

Спасителните екипи увеличиха усилията си в опустошените марокански планински села, тъй като шансовете за намиране на оцелели от земетресението намаляват с напредване на времето.