Свят

Спасителните екипи в Мароко: Ситуацията е по-сложна от труса в Турция през февруари

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

Продължава борбата на спасителите да намерят оцелели изпод руините в Мароко. В петък районът на Маракеш беше ударен от трус със сила 6,8 по Рихтер. Загинаха над 2800 човека.

Голяма част от международните екипи са работили на терен и в Турция след земетресението през февруари. Казват обаче, че в Мароко ситуацията е по-сложна заради конструкцията на къщите, които са направени от камък и са се сринали за секунди. В Турция сградите са имали и стоманени елементи.

Когато научихме, че земетресение е засегнало Мароко - страна, която е съседна на нас, защото сме французи и не сме далеч един от друг, веднага създадохме цял екип, който да дойде да помогне на нашите марокански приятели. Нашите приятели, които се намират тук, ни попитаха дали можем да помогнем и ние организирахме това на място. Надяваме се да направим това, което сме правили и преди, защото през февруари миналата година бяхме в Турция след земетресението там и защото вече сме работили в Непал, в Хаити и в Еквадор. Знаем, че хората се нуждаят от много медицинска помощ. Разполагаме и с оборудване за търсене на хора, които са затрупани под развалините", каза Ришар Ландри, ръководител екип.

Епицентърът на земетресението е бил на около 72 км югозападно от Маракеш, където са повредени някои исторически сгради в стария град, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Земетресението е нанесло големи щети и на исторически значимата джамия Тинмел от 12-и век.

По-съвременните части на Маракеш до голяма степен са незасегнати, включително мястото в близост до летището, предназначено за срещите на МВФ и Световната банка, които ще се проведат следващия месец. Очаква се над 10 000 души да присъстват на срещите, които мароканското правителство иска да се проведат по план.