Световните лидери след труса: Солидарност, съчувствие и предложения за всякаква помощ за Мароко
Огромна вълна от съпричастност и солидарност последва бедствието в Мароко. Десетки световни лидери изразиха съболезнования на мароканците и предложиха помощ след унищожителния трус. Световната банка, която следващия месец трябваше да проведе среща в Маракеш, също предложи подкрепа.
Световната банка обеща да окаже всестранна помощ на пострадалите от опустошителния трус в Мароко. От институцията изразиха съболезнования на кралството за природната катастрофа. Внимание е съсредоточено изключително и само в мароканския народ и властите, които се опитват да се справят са тази трагедия, се казва в изявлението. Земетресението разтърси Мароко преди годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка в началото на следващия месец, на които Маракеш трябва да бъде домакин.
Десетки чуждестранни лидери изразиха съболезнованията си и много от тях предложиха помощ, включително Израел, с който Мароко нормализира отношенията си през 2020 г.
Съседът и регионален съперник Алжир обяви, че преустановява двегодишната забрана за всички марокански полети през въздушното си пространство, за да даде възможност за доставка на помощи и медицинска евакуация.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че е „дълбоко натъжен от загубата на човешки живот и разрушенията“.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че страната му съчувства на всички засегнати след опустошително земетресение.
Преди всичко, бих искал да изразя съпричастност към всички жертви на земетресението в Мароко. То засегна много хора. Всички ние сме в процес на организиране на подкрепа. Германия вече мобилизира Агенцията за техническа помощ и ще направим всичко възможно да допринесем за подпомагане на тези, на които можем да се помогне.
Френският президент Еманюел Макрон каза, че е опустошен и заяви, че Франция е готова да помогне с първа помощ.
Папа Франциск изрази "дълбоката си солидарност" с Мароко след земетресението.
Премиерътт на Испания Педро Санчес изрази своята „солидарност и подкрепа към народа на Мароко след ужасното бедствие, сполетяло страната“.
Италианският ѝ колега Джорджа Мелони подчерта"готовността на Италия да подкрепи Мароко в тази извънредна ситуация.
Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен също изрази съпричастност към мароканския народ, а висшият дипломат на ЕС Жозеп Борел заяви, че блокът е готов да предостави на Мароко помощта, която страната желае.
Индийският министър-председател Нарендра Моди, който е домакин на срещата на върха на Г-20 този уикенд, заяви:
Цялата световна общност е с Мароко в този труден момент и ние сме готови да им окажем цялата възможна помощ. Аз съм изключително наскърбен от загубата на човешки живот вследствие на земетресението.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази най-дълбоките си съболезнования на крал Мохамед VI и на всички мароканци за загубените животи. Украйна е солидарна с Мароко в този трагичен момент, написа той в социалните мрежи. Подобни чувства изрази и руският президент Владимир Путин.
Турският президент Реджеп Ердоган предложи подкрепа на техните марокански братя по всякакъв начин в този труден час.
Китайският лидер Си Дзинпин изрази дълбока скръб за жертвите и надежда, че мароканското правителство и народ ще успеят да преодолеят последиците от това бедствие".
Предишният най-силен трус в региона беше през 1980 г. при земетресение с магнитуд 7,3 по Рихтер в Алжир, когато загинаха 2 500 души, а най-малко 300 000 останаха без дом.