Свят

Мароко обяви национален траур, жертвите на земетресението са повече от 2 000 души

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Продължава да расте броят на жертвите на мощното земетресение, което разтърси Мароко със сила от 6,8 по скалата на Рихтер.

Най-смъртоносният трус в страната от десетилетия насам е отнел живота на повече от 2000 души, над 2 100 са и ранените, повече от 1300 остават в критично състояние.

След заседание, председателствано от крал Мохамед VI, дворецът обяви тридневен национален траур, като знамената ще бъдат спуснати наполовина на всички обществени сгради.

Продължават усилията на спасителни екипи да намерят оцелели под руините. Войници и служби за спешна помощ се опитват да достигнат до отдалечени планински села, където има опасения за много още жертви. Стотици хора се стекоха на площадите, за да прекарат нощта на открито от страх от вторични трусове, някои с одеяла, а други спяха направо на земята.

 

Когато земята започна да се тресе трябваше да бягам, за да се предпазя. Стената се пропука и всичко падна на земята. Избягах на пътя заедно с децата си. Когато чух, че съседката ми е затрупана под отломките на къщата си, се втурнахме да я спасяваме.

Исмаил Аит Дахман, жител на Сиди Брахим

Регионалният център за кръвопреливане в Маракеш призова жителите да дарят кръв за пострадалите.
Епицентърът на мощното земетресение с магнитуд 6,8 според, което стана в късните часове на 8 септември в планински район е бил югозападно от град Маракеш, на 320 км южно от столицата Рабат.

Силните трусове бяха усетени и в крайбрежните градове Казабланка и Есауира. Трусът причини широкомащабни щети и накара ужасени жители и туристи да се втурнат на безопасно място посред нощ. Хората са в шок. По улиците цареше пълен хаос, истинска катастрофа, лудост, разказват оцелели.

 

Това е първият път, в който преживявам земетресение и беше много страшно. Когато видиш епицентъра, всички тези бедни хора, които са загубили жилищата си и нямат вода, е ужасно. Това очевидно е природно бедствие, но мисля, че всички в европейската общност и по света трябва да помогнат.

Греъм Стюарт, британски турист

В планинското селце Тафегахте, разположено близо до епицентъра на земетресението, почти не са останали сгради. Традиционните глинени тухли, използвани от берберските жители на региона, се оказаха неподходящи за рядкото земетресение.

Това е най-силното земетресение в северноафриканското кралство, а експерт го определи като най-голямото в региона от повече от 120 години.

Червеният кръст обяви, че мобилизира ресурси в подкрепа на мароканския Червен полумесец, но директорът на организацията предупреди, че възстановяването на щетите може да отнеме години.

Кралската мароканска футболна федерация обяви, че квалификационният мач за Купата на африканските нации срещу Либерия, който трябваше да се играе в крайбрежния град Агадир, е отложен за неопределено време.