Общество

Зърнопроизводител и финансист в спор за падането на забраната за внос на украинска продукция

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

След обрата в позицията на управляващите по отношение на забраната на вноса на украинско зърно – какво следва? Позиции по темата сблъскаха в студиото на „Добро утро, Европа“ финансистът Преслав Райков и Радослав Христов, който е член на УС на Асоциацията на зърнопроизводителите и председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.

Според Христов решението на политиците е национално предателство, а според Райков – една антипазарна мярка по-малко.

Не очаквахме такова предателство от страна на политиците. Не може да подпишеш такъв документ с 5 държави, с който да искаш да има регулация на определен внос на стоки от Украйна и в последния момент да се извъртиш на другата страна. Това е национално предателство.

Радослав Христов, член на УС на Асоциацията на зърнопроизводителите

„Според мен решението е напълно правилно. Ситуацията в Полша, Румъния и Унгария е по-различна. Полша е страна, която най-вероятно след изборите ще преосмисли своята политика и ще отмени забраната. Ситуацията е правилна, пропазарна. Правителството осъзна, че тази мярка нямаше никакъв ценови ефект. Смешно е да твърдим, че можем да повлияем на такъв глобален пазар с 50 млн. тона продукция по света при 2 млн. тона, които произвеждаме ние. Смешен е аргументът, че тази антипазарна забрана ще вдигне цените“, коментира Райков.

По неговите думи българската продукция, в частност слънчогледът, винаги се е търсила, но тя не е достатъчно. Според финансира преработвателите се нуждаят от двойно количество.

„Намесата с пазарни забрани за внос не решава проблема. Едни хора ги подведоха да смятат, че забраната ще има помогне“, смята той.

Продължава заблуждаването на българските фермери. Украйна продава на пазарни цени. Черноморският регион продава на пазарни цени. Това е мултинационален пазар. Украйна не би продавала по-евтино, ако може да продаде по-скъпо.

Преслав Райков, финансист

По думите на Райков общо 85 млн. лева са раздадени по първи и втори транш на производителите на слънчоглед. Според Христов обаче производителите не са взели и един лев.

„Искахме да се купува българското зърно, а не украинското. Никой не е твърдял, че иска да забрани украинското зърно, за да се вдигнат цените. Мярката помогна, тъй като се реализира част от българското зърно, не всичкото, но никога не сме излизали с мотива „дайте да забраним, за да вдигнем цените“, подчерта Христов.

„Дават ли си сметка политиците, че този сектор произвежда 9 млрд. лв. от БВП на България? Кое производство защитават – българското, украинското, европейското, американското? Решението е взето не на базата на икономическа, а политическа логика“, смята зърнопроизводителят.

Според Райков, колкото по-бързо производителите излязат на пазарния принцип, толкова по-добре за тях, а колкото повече държавата се меси в сектора, толкова по-зле за тях.

Христов обаче предупреди, че предстоят фалити, стачки и протести.

„Този път ще всички сектори ще се включат в общонационалния протест на българското земеделие – зеленчукопроизводители, животновъди и всички други. Скоро ще обявим датата“, допълни зърнопроизводителят.

Целия разговор вижте във видеото.