Британските музиканти усещат последствията от Брекзит
Саймън Уолфиш е професионален британски оперен певец. Той взема решение да се премести в Германия със семейството си, за да преодолее пречките пред музикантите, които според него са предизвикани от Брекзит.
Това, което беше възможно, да получиш обаждане в петък, да се явиш в понеделник и да започнеш работа в друга европейска държава, сега не е възможно. И това е вбесяващо и напълно безсмислено.
За британските музиканти разходите за уреждане на визи, разрешителни за работа и допълнителни пътни разходи са нараснали рязко. Ограниченията за шенгенските визи също така ограничават професионалистите до само 90 дни в рамките на 180-дневен период в ЕС. В търговското споразумение между Обединеното кралство и ЕС също липсват разпоредби за краткосрочни пътувания на творчески специалисти на свободна практика.
Това, което направихме, е да се простреляме напълно в крака.
Саймън, който продължава да изнася концерти в цяла Европа, вижда себе си като един от щастливците, които могат да се възползват от германският произход на баба си. Баба му Анита Ласкер-Валфиш, еврейка от немски произход, оцеляла в Аушвиц, разбира и подкрепя решението на внука си да приеме германско гражданство.
Европеец, той е истински европеец - тези хора от Брекзит не са се замисляли за нищо. Що се отнася до нас, това е напълно практично решение.
Шон Пуртел е бил твърде млад, за да гласува на референдума за Брекзит. Той е млад баритон, който наскоро е бил нает на работа в датската опера. Накрая обаче възможността е изчезнала поради усложнения с визите.
Те бяха напълно честни. Казаха, че заради Брекзит и моето положение като британски гражданин - ще ми бъде по-трудно да дойда. Бях първият им избор, но просто не се се случи.
Шон сега преминава през процеса на кандидатстване за паспорт на страна от ЕС заради ирландският си произход. От своя страна музикантите, които нямат тази възможност призовават за специално споразумение за премахване на визите, за да им бъде позволено да продължат да свирят в Европа.