Милена Бордън: Започнаха подхвърлянията „Къде е тая страхотна мацка Брекзит“
Чисто икономически Великобритания и страните от ЕС изживяват тежък период. Инфлацията е много висока, войната в Украйна се отрази директно на енергийната криза и държавният сектор протестира като цяло срещу недостатъчното увеличение на заплатите.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria журналистът и политически анализатор Милена Бордън.
Секторите, които засягат най-много хора са образование и здравеопазване. Ковид кризата засегна сектора на здравеопазването до степен, в която никой не смята, че може да бъде компенсиран. Второ – излизането на Великобритания от ЕС доведе до някакъв срив, който сега започна да се усеща, в медицинските кадри, да не говорим за обслужващия персонал в домовете за възрастни хора.
Не сме виждали досега толкова голяма стачка и на учителите. Искам да подчертая, че не всички учители участват в нея. Родителите наистина разчитат на училището, за да отидат на работа. Британското общество няма гърба на бабите и дядовците, които в някакъв момент могат да поемат децата.
Обвиненията към бившия финансов министър и настоящ министър-председател Риши Сунак са, че той е много елитен. Никога не е имал нужда да влиза в държавния сектор нито за здравеопазване, нито за образование. Той е завършил може би най-скъпото училище във Великобритания.
Сунак е сериозен консерватор. Крилото, което го избра с желание, но и някакви резерви ще го наблюдава много строго. Истинската консервативна позиция е никакви отстъпки на профсъюзите, която датира още от времето на Маргарет Тачер.
Въпреки неговата огромна финансова компетентност не мога да кажа в коя посока ще завие, но завоят ще бъде опасен.
Най-пострадалият сектор след Брекзит е ресторантският бизнес и хотелиерството. Той разчиташе на източноевропейската работна ръка, а сега издъхва. Брекзит не може да достави т. нар. предимства, за които 51% гласуваха. Те все още не се виждат. Започват подхвърлянията „Къде е тая страхотна мацка Брекзит“.
Вижте цялото интервю във видеото.