Европа

Глобалното затопляне помага на Швеция да стане винена дестинация

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Скандинавските държави не са известни със своите вина, но благодарение на глобалното затопляне това може да се промени. 

Много чуждестранни винопроизводители решават да се преместят на север и да използват нови сортове и методи за производство на вино. Лозята във Швеция заемат все още много малка площ и не могат да се конкурират с държави с традиции в производството на вино като Франция. Но младите винопроизводители са амбициозни и искат да създадат продукти от световна класа.

Ясно е, че тук имаме по-малко затруднения, свързани с климата. Няма толкова много градушки. Има много малко случаи на измръзване на реколтата. Лозята започват да растат в началото на май, когато вече няма слана. Няма и екстремни климатични промени.

Ема Берто – винопроизводител и енолог

Очаква се голям ръст за скандинавските винарни. "Тора Вингорд", шведска марка вина, произвежда 5000 бутилки през 2022 г.

Очаква се числото да се удвои през 2023 г, а в следващите 5 години да достигне 50 000-60 000 бутилки. Когато гроздето започне да узрява в Швеция, това става по-бързо, отколкото в района на Бордо във Франция, например, поради повечето слънчеви часове през лятото. Чуждестранните посетители харесват вината, но са загрижени за околната среда.

Бих казала, че развитието на винарската индустрия тук има горчиво-сладък вкус. Мисля, че потребителите трябва да избират устойчиво произведени вина и храни. Трябва да избираме екологично произведени продукти.

Шарлот Андре – посетител

Според Шведския Метеорологичен и хидрологичен институт, температурата в Южна Швеция се е покачила с 2 градуса за последните 30 години, а сезонът за отглеждане на гроздето се е увеличил с 20 дни, основно през лятото.