Безопасността на децата в интернет зависи много от комуникацията в семейството
232 сигнала, 55 от които са за онлайн тормоз. Това са поддадените оплаквания за последната година на телефона на Центъра за безопасен интернет.
В момента особено интернет средата е много по-популярна и живота на младите хора зависи изцяло от интернет средата, а тя предоставя една възможност за увереност, една комуникация, която не е очи в очи, а през екраните. Така агресията е много по-лесна и обидите се изричат по-лесно, категорична е Димана Додова, член на Центъра за безопасен интернет.
Обидните думи са все по-разпространен метод за комуникиране между децата. А причината най-често е повтаряне на поведение, което са видели вкъщи, каза още тя.
Режисьорът Виктор Чучков застава зад кампания срещу словесната агресия с два клипа, които осъждат насилието в словесната комуникация.
Идеята е да бъдем активни, аз за това се съгласих. Мисля, че трябва да сме обществено активни и да говорим с децата от най-ранна детска възраст.
Според Чучков достъпът на малките до културни събития и качествено изкуство би помогнало за намаляване нивата на насилие.
Словесните обиди – те са били винаги, в социализма по времето на моето детство помня как определени деца се биеха в коридорите на училището. Имаше си по същия начин детско насилие.
Децата са бъдещо в общество, а правилните насоки са ключовия момент във възпитанието. Разговорът е съкровището, с което всеки човек разполага и създава едни отговорни хора, които мислят за чувствата на останалите и последствията след неприемливо поведение.