Башар Асад набеди Турция за "производител" на тероризма в Сирия
В специално интервю за ТВ Скай Нюз Арабия, излъчено в сряда, президентът на Сирия Башар Асад заяви, че няма причина да се среща с турския си колега Ердоган като така даде заявка, че подобряване на двустранните отношения не се очертава.
“Изразът "среща без условия" означава, че няма работен дневен ред. Без такъв това означава, че няма подготовка. Липсата на подготовка означава липса на резултати. Защо аз и Ердоган да се срещаме? За да пием безалкохолни напитки? Искаме да стигнем до очевидна цел. Нашата цел е да се изтеглят от сирийската територия, докато целта на срещата на Ердоган с мен е да узакони турската окупация в Сирия. Така че по тази причина не можем да се срещнем по правилата на Ердоган ”, каза Башар Асад, президент на Сирия.
Асад за пореден път обвини Анкара във финансиране на тероризма. Турция е основен поддръжник на въоръжените опозиционни бойци, които се опитват да свалят Асад от власт и контролират части от Северна Сирия.
“Истината е, че тероризмът в Сирия се създава в Турция. Джабхат ан-Нусра, Хаят Тахрир аш-Шам - това са все различни имена от един и същи фронт. Всичко това е турско производство и до ден днешен те се финансират от Турция, така че за какъв тероризъм говори Ердоган", продължи президентът на Сирия Башар Асад.
Асад коментира и ролята на САЩ в региона.
"Диалогът продължаваше, но винаги беше прекъсван, така че никога не сме имали надежда, дори за секунда, че американците ще се променят. Защото американецът взима, взима, взима и не дава нищо. Това е характерът на взаимоотношенията с американците от 1974 г. насам. Така е от четири десетилетия и няма нищо общо с нито една администрация. Ние нямаме надежда, но политиката ни в Сирия винаги е била да не оставяме затворена нито една врата за какъвто и да е опит", посочи Асад.
За първи път от повече от десетилетие Асад участва в срещата на върха на Арабската лига, чийто домакин през май беше Саудитска Арабия. С това беше отбелязано завръщането на Дамаск в арабското пространство. Някои държави в региона обаче обвиняват Дамаск за притока на наркотици към богатите на петрол страни от Персийския залив от началото на войната. Именно търговията с наркотици, която се оценява на милиарди, е приоритет в регионалните преговори с Дамаск.