Предупредителната зона в Черно море е опит за „хибриден натиск“, смята дипломат
„За мен това е един опит да бъдат притискани държавите в региона, да бъде оказван „хибриден натиск“. Да бъдем принуждавани да приемем тези условия, които Путин обяви.“
Така Димитър Гърдев, дипломат и председател на Комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание, коментира въвеждането от Русия на предупредителна зона в Черно море, която навлиза и в изключителната икономическа зона на България.
Ето какво още каза той:
Това представлява елемент от морската блокада на Украйна, която Руската федерация наложи във връзка с прекратяването на „зърнената сделка“. Тази зона беше оповестена още миналата седмица, но същевременно бе разширена по обхват и по време.
Неговата позиция е, че той може да се върне към „зърнената сделка“, но с едни нови условия, които дават възможност селскостопанската банка на Русия да бъде отново включена в SWIFT. Да получи облекчения и за торовете, и за амонячните съединения.
Изключителната икономическа зона не съвпада с териториалните води на една държава. Но при тези учения има някои принципи, които трябва да бъдат спазвани: да не пречат на корабоплаването и да не създават риск за някаква форма на конфликт.
Тези учения не трябва да се разглеждат като един нормален процес, защото те са елемент от исканията на Москва и същевременно елемент от войната срещу Украйна. След като „зърнената сделка“ беше прекратена, видяхме незабавни удари по пристанищната инфраструктура на страната, включително в непосредствена близост до Румъния.
Русия заявява, че тя си запазва правото да извършва инспекции на плавателните съдове, включително и тяхното задържане. Но от международна гледна точка, когато са поставени такива искания, Русия трябва да предостави един списък - какви стоки, товари и съдържания тя счита, че могат да бъдат използвани в конфликта.
Цялото интервю вижте във видеото.