Юрист: Псевдопатриотизмът води до случаи като този с обезобразеното момиче в Стара Загора
„Вярвам, че има пропуски, за да не се задействат институциите. Но трябва ли да има такава обществена реакция, за да се задействат? Явно не са наред нещата. Българската държава като институции не е на страната на жертвите.“
Това коментираха в студиото на „Добро утро, Европа“ във връзка с казуса с малтретираното момиче в Стара Загора юристът, бивш съветник на президента Желю Желев и депутат във Великото народно събрание Вержиния Велчева и преподавателят по конституционно право и бивш зам-председател на Народното събрание проф. Екатерина Михайлова.
„От това, което излиза, без да съм виждала преписката, говорят, че е имало експертиза, която сочи за много по-висока степен на деяние, защо след това се редактира, трябва да видим доводите на съда. В правораздаването имаме няколко инстанции, които проверяват издадените решения на съда. Но от друга страна освен институционалния контрол имаме и контролни органи вътре в нея. Сега много говорим за съдебната реформа с независимост на съдиите, но тя изисква и съответно много стриктно спазване на закона. Имаме току-що приет нов Закон за домашното насилие, какво се промени сега?“, посочи проф. Михайлова.
Когато от парламентарната трибуна и в медиите редовно присъстват хора, които натякват този псевдопатриотизъм и извратени ценности, в които жената е роб, няма как да не зачествяват тези случаи. Това е голяма отговорност на медиите и институциите.
„Когато дълго време в обществото се дава трибуна на псевдо-патриотизъм няма как да не зачестяват тези случаи. Вчера имаше коментари в някои среди, че жертвата си го заслужава. По случайност научихме за този случай и за колко още такива сигурно не знаем нищо, защото жертвата е слаба и е в шок. Ако близките не се бяха оплакали на медиите, тези случаи се потулват“, допълни Велчева.
Според нея няма как да се правят оценки за характера на деянието, респективно квалифицирането му като „лека телесна повреда“ само въз основа на медийни публикации.
„Не сме видели експертизата, но, ако трябва да се дадат оказания как да се водят тези разследвания. Наказателният кодекс е стар закон, има пропуски. Белезите може да не са толкова обезобразяващи, но психическата травма ще остане. Тук при различно отношение към жертвите нещата могат да бъдат различни“, смята юристът.
„Вчера се споделяше постът на съдийката, която е взела това решение да пусне въпросния (нападналият жестоко 18-годишно момиче в Стара Загора – бел. ред.) на свобода, че подкрепя войната на Путин в Украйна. Мисля, че трябва да има нравствени проверки на тези хора, защото липсата на морални и нравствени качества трябва да се отчита и тези хора да се разделят с работата си в съдебната система“, подчерта Велчева.
Относно предложенията за промени в Конституцията, проф. Михайлова коментира, че те са дискусионни. Според нея все пак това е стъпка в правилна посока.
„Надявам се когато тръгне да се обсъждат предложенията да се постигнат едни по-добри текстове“, добави тя.
В предложението за членове на Висшия съдебен съвет и прокурорския да са разделени, важен въпрос е кои са лицата, които ще попаднат в тези позиции. Скандалите и послушанието на тези членове води дотам, че е все едно колко са. Важно е тези как ще подходят към техните нравствени и морални качества тези, които ще ги избират. Това трябва да са юристи.
„Трябва да изхождаме от факта дали нещо ще се подобри спрямо сегашното положение, когато променяме законите. Виждаме, че разделението в обществото става все по-голямо от тези промени. За мен е страшно, когато виждам, че сред учителите има голям процент антиваксъри“, коментира Велчева.
„Очаквам тези промени в Конституцията да бъдат приети и да не се повтори това, което се направи преди. Съгласувани текстове в последния момент да бъдат орязани и на практика промяна да няма“, допълни тя.
Целия разговор вижте във видеото.