Политика

ГЕРБ не хареса идеята за намаляване на кметските мандати до два (Обновена)

От Християна Димитрова Християна Димитрова Водещ

Има намерение групите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС до няколко дни да изработим общ законопроект за изменение и допълнение на Конституцията, който да бъде внесен, за да може да стартира процедурата, заяви пред медиите Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС след заседание на комисията по конституционни въпроси, на която беше обсъдена темата.

По думите му проектът ще бъде внесен до края на тази седмица или началото на следващата. След това през септември ще започне обсъждането на предложените промени, като този процес ще продължи между един и три месеца. „Има как да стане до края на годината“, каза Чолаков. Той коментира, че ДПС, „БСП за България“ и „Възраждане“ са поканени да предложат своите идеи за промени.

„Ще се постараем общият законопроект, който ще бъде внесен, да бъде максимално консенсусен, но имаме различия в детайлите с колегите от ПП-ДБ“, посочи Радомир Чолаков, който даде за пример промените, свързани със служебното правителство и колегиите на Висшия съдебен съвет.

„Това, което бъде внесено, ще бъде платформа за дискусия, тя тепърва предстои и няма да бъде бърза“, добави той, като отбеляза, че ще бъдат положени усилия да се убедят народните представители от другите парламентарни групи да участват в нея.

Днешното заседание е първи тест за конституционните намеренията на коалицията - мандатоносителка. От неделя до днес политическите коментари се концентрираха около два акцента в тях - новата дата за национален празник и ограничаване на кметските мандати до два. 

Останалите промени са свързани с преформатиране на правителството на съдебната власт, ограничаването властта на главния прокурор и намаляване на мандата му, както и мандатите на председателите на върховните съдилища, прекрояване на института на служебното правителство, отнемане на правомощия от президента.

На този етап от ГЕРБ обаче се обявиха против намаляването на кметските мандати и настояха за баланс в продължителността на работата на служебните правителства. 

Другият ключов за успешното приемане на промените участник - ДПС, засега продължава да пази мълчание. От партията също имат свой проект за конституционни промени. След края на днешното заседание на комисията Гюнер Ахмед от движението посочи пред медиите, че утре ще коментират темата за конституционни промени.

От БСП също заявиха, че на този етап няма да коментират предложенията на колегите си, но вчера Корнелия Нинова ги разкритикува и обяви за противопоставящи обществото. 

 

"Възраждане" се обявиха против готвените промени, но пожелаха в конституцията да бъде вписан българския лев като единствена национална валута.

Гласовете на ГЕРБ и ДПС са необходимите, за да се получи сбора от минимум 160 гласа за промяна на Конституцията по бавната писта.