Цвят

Барби мания в кината в Северна Америка

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Феноменът "Барбенхаймер" не просто проработи, той спечели злато в боксофиса на Северна Америка. Подхранваното от активността в социалните медии сливане на лековатата сапунена опера "Барби" на Грета Геруиг и опуса "Опенхаймер" на Кристофър Нолан върна киноманите в кинотеатрите този уикенд. И даде искрица надежда за индустрията на отрезвяващия фон на стачките на сценаристи и актьори.

Хитът на "Уорнър" – "Барби" – оглави класацията с немислимите 155 милиона долара приходи от продажбата на билети в кината в Северна Америка, като подобри няколко рекорда, включително най-касов уикенд за филм, режисиран от жена.

"Опенхаймер" на "Юнивърсъл" също надмина очакванията, печелейки 80.5 милиона долара от показа си в 3610 кинотеатъра в САЩ и Канада. Той е най-добрият дебют на Нолан в боксофиса, който не е свързан с филм от поредицата за Батман, и един от най-добрите за биографична драма в рейтинг R (с ограничения за лица под 17 години).

Мисля, че двата филма се превърнаха в културен феномен. Имате две много различни творби, които бяха рекламирани изключително добре. „Барби“ е по-комерсиалният от двата филма. Но те успяха да се превърнат в масова кампания на киноманите, които са възприели концепцията на Барбенхаймер и се придържат към нея. Това очевидно е маркетингова идея, която е твърде печеливша за Холивуд.

Найъл Браун – филмов критик 

Този резултат е исторически и поради факта, че за пръв път филм дебютира с повече от 100 милиона долара приходи, а следващият го в класацията минава границата от 80 милиона. Когато излязат следващите данни, може да се окаже, че това е четвъртият най-голям боксофис уикенд за всички времена – с над 300 милиона долара печалби.

Феноменът "Барбенхаймер" може и да започна като наивно съревнование между две естетически противоположности, но е факт, че и двата филма се възползваха по най-добрия начин от рекламния шум.