Балканист: Само часове след като беше освободен антируски министър в Сърбия, САЩ санкционираха Вулин
„Александър Вулин е много интересна фигура в Сърбия. Той започва политическата си кариера като ръководител на младежкото движение на партията на жената на Милошевич. Неговите леви убеждения не му пречат да влезе в икономическия елит на Сърбия.“
Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime д-р Бисер Банчев от Института по Балканистика към БАН относно санкционирания от САЩ шеф на сръбското разузнаване Александър Вулин. По думите на балканиста оглавяваната от Вулин служба за вътрешно разузнаване е много силна в сръбското общество и има доста запазени канали от югославско време.
В данъчните декларации на Вулин няколко години се появяваха необяснимо големи суми, използвани след това за покупка на недвижими имоти. Попитан веднъж откъде са, той отговори, че е починала една богата леля в Америка.
„Очевидно, че ако американските служби са искали да бъдат прецизни в това отношение са искали да бъдат прецизни в това отношение, биха си направили труда да открият дали наистина е имало такава леля в Америка и да го използват като мотив“, коментира д-р Банчев.
Според него американците са търсили бързи основания да реагират на конкретна политическа ситуация.
Точно в същия ден, когато бяха обявени санкциите срещу Вулин, сръбският парламент взе решение да освободи от длъжност единственият министър в правителството, който призоваваше да се наложат санкции срещу Русия.
Вулин няма формални връзки с Русия, но той традиционно е заявявал своите проруски симпатии, отбеляза балканистът.
„Твърди се, че срещи на антипутиновата опозиция в Сърбия са били подслушвани от службата, която понастоящем оглавява Вулин, и впоследствие записите са били предадени на Русия“, посочи д-р Банчев.
Той коментира и ситуацията между Косово и Сърбия, която по думите му се успокоява.
„Поради груба грешка на косовското правителство за първи път се наложиха санкции срещу Косово, макар предупредителни и меки, но достатъчно симптоматични. Това пък създаде една илюзия в Белград, че е извоювано някакво предимство. Според мен тази санкция срещу виден представител на сръбските власти, който неформално е много близък до президента Вучич, изравнява баланса“, каза балканистът.
Според него по-агресивното поведение в косовския парламент не е новина, но опозицията се опитва да използва ситуацията в международен план, за да свали правителството.
Целия разговор вижте във видеото.