Обсъждат създаването на плажна полиция
В разгара на сезона плажовете са пълни с хора, като заради горещините много от летовниците предпочитат да прекарат време в морето. Следи ли се обаче флаговата сигнализация и защо заради спречквания и агресия на плажа отново се заговори за плажна полиция и въвеждане на по-строги санкции. Има ли безотговорни туристи, които губят децата си и до колко търсенето на деца по плажната ивица натоварва морските гардове.
Здравейте от Бургаския плаж, плажът е пълен, днес е горещ ветровит ден, а флагът е жълт. Това означава да сме с повишено внимание без плавателни аксесоари във водата като детския пояс например. Повечето от туристите не са видяли жълтия флаг и не се съобразяват с предупрежденията на спасителите, а в момента до обяд загубените деца на този плаж са вече три. За щастие са намерени. Какви мерки обаче трябва да бъдат взети и трябва ли да има плажна полиция или санкции на плажа за тези които не спазват заръките на морските гардове? Д
Все по-често плажуващите не само не забелязват дали флагът е зелен, жълт или червен, но и пренебрегват настояването на спасителите да излязат от морето. Някои от плажуващите уверени в плувните си възможности дори влизат в пререкания с морските гардове, а макар и рядко налитат на бой заради това, че им е направена забележка.
Стараем се всичко да решаваме по мирен начин без да прибягваме до агресия, саморазправа и така нататък. Просто се налага по няколко пъти да свирим, да им обясняваме на хората. Вече понякога за щастие рядко се случва някой, който не иска да излиза. Тогава вече прибягваме до Общината, идват органи на реда и те поемат.
Най-натоварени са полицейските управления по черноморието, а най-проблемни са туристите, които са употребили алкохол от предходната нощ и идват пияни на плажа.
“Отиват на място униформени служители и се намесват. Помните че имаше и доста грозни сцени в Слънчев бряг миналата година с полски туристи, които бяха употребили алкохол, отказаха да се подчинят и на полицейските разпореждания, което наложи тяхното 24-часово задържане и в последствие санкциониране”, казва Цветелина Рандева, говорител на ОД на МВР Бургас.
Заради подобни случаи за поредно лято се заговори за обособяването на плажна полиция, която да патрулира около многото плажни ивици по родото Черноморие.
Това е една идея, която ние от сдруженето на концесионерите лансираме още от 2017-та година и многократно сме я поставяли за тема на разговор. И включително сме се обръщали към ресорното министерство. Да, все по належаща и нуждата от такава полиция. Защото има и такива плажуващи, по-малката част са безспорно те, но които не спазват правилата, застрашават себе си, застрашават и околните плажуващи с поведението си и с начина си на плажуване, конкретно и във водата и на брега.
“Също така трябва има и някакъв начин това нещо да се контролира, не само да се въвеждат санкции ами и да се прилагат после. Факт е не само с агресията срещу спасителите, има го и в момента с вандалските прояви от хора които посещават плажа, но в един момент решават, че ще си тръгнат като счупят нещо, било то душ, било то чадър, шезлонг. Това са неща, за които мисля, че и сега има в законодателството санкции, въпросът е, че трябва просто да има кой да ги прилага. Една плажна полиция или орган, който да е ангажиран с тази дейност през летния сезон би бил от голяма помощ през лятото”, добавя Симеон Цветков - концесионер на плаж.
Въвеждането на санкция от по 50 лева на неспазил указанията на спасител или груб нарушител обаче към този момент е трудноприложима.
“На спасителя работата е в морето, да гледа, да пази, да опазва живота на хората. Той не бива и не трябва да се ангажира с това, първо защото той е първоприлагащ орган и именно идеята за такава полиция за мене е най-работеща и най-удачен вариант”, казва още Николай Димитров.
“Когато се бръкне в джоба на българина други са нещата. И наистина когато има умерени глоби мисля, че повече ще слушат нашите указания”, смята спасителят Валери Бончев.
Плажна полиция обаче би облекчила работата на спасителите, които в момента влизат в ролята на детективи в издирването на загубени деца по плажа. Защото това лято, търсенето на деца загубени от разсеяните родители е ежедневие за морските гардове.
“Доста често са, не знам може би заради това че морето ли им влияе малко по-разсеянички са като дойдат на почивка. Между другото и чуждите туристи и те го правят това, търсили сме и на други плажове. Румънчета имаше, русначета”, казва спасителят Димитър Калинов.
“Майката примерно е на шезлонга, пие си фрапето на заведението, детето е самичко. По някое време хуква или по алаеята някъде отзаде или по плажа. И по едно време идва при нас, къде е детето ми, даже понякога се изплашваме да не е станало нещо, влизаме във водата да го търсим”, добавя колегата му Бончев.
Към този момент проблемите на плажа продължават да се решават от полицията, чийто патрули са денонощни и навсякъде. Освен униформените, от МВР са помислили и за друг вариант, който се оказа решаващ в проблема с множествето прииждащи джебчии по Черноморието.
Имаме множество патрули които са в цивилно облекло и които се сливат с летовниците, за да не се допуска извършване на кражби. И по този начин повличане на неприятни спомени от страна на летуващите. От началото на активния сезон на територията на Слънчев бряг, който е най-големият курортен комплекс в България, кражбите на лично имущество на плажуващи граждани са общо три, което направо е минимален процент.
Въпреки цивилната полиция и командировани криминалисти по Черноморието, от МВР не пропускат съветите, да не оставяме скъпи вещи без надзор.